Analiza zdolności kredytowej bez tajemnic

2014-05-13 12:18:00

Aby starać się o kredyt w banku, należy mieć pozytywną historię kredytową oraz określoną zdolność kredytową. Jeżeli któregoś z tych dwóch elementów brakuje, żaden bank kredytu nie udzieli.

Jeżeli chodzi o badanie historii kredytowej, sprawa jest prosta: wystarczy, że bank skorzysta z bazy danych Biura Informacji Kredytowej. Jeżeli historia jest pozytywna, nie ma przeciwwskazań do udzielenia kredytu. Gorzej jest ze zdolnością kredytową. Do oceny sytuacji finansowej starającego się o kredyt klienta wymagane jest zazwyczaj dostarczenie przez niego dokumentów dochodowych.

Na zdolność kredytową wpływa wiele elementów. Jednym z nich jest wysokość dochodów, dużą rolę odgrywa także rodzaj umowy, w ramach której wnioskodawca pracuje. Dobrze w momencie starania o kredyt hipoteczny nie mieć innych zobowiązań finansowych, a szczególnie innych kredytów. Ważny jest również system spłaty zadłużenia, bowiem na przykład przy równych ratach można pożyczyć wyższą kwotę. Ta zwiększa się również wówczas,  gdy maksymalnie wydłużymy okres spłaty kredytu. Nie wszyscy mogą to jednak zrobić, zależy to bowiem od wieku kredytobiorcy. Na zdolność kredytową wpływa także liczba dzieci czy też fakt posiadania samochodu - paliwo przecież kosztuje.

Dostępną dla siebie kwotę kredytu może wyliczyć samodzielnie każdy z potencjalnych kredytobiorców, posługując się kalkulatorem zdolności kredytowej. A na jakich zasadach działa? Chodzi o wpisanie w odpowiednie pola konkretnych danych. Są to następujące pola: dochód brutto w zł, stałe obciążenie miesięczne, a więc wszystkie koszty, jakie starający się o kredyt ponosi, opłata za mieszkanie, w tym wszystkie koszty związane z utrzymaniem lokalu, koszt utrzymania, składki ubezpieczeniowe, raty innych kredytów, jeżeli takie są, pozostałe koszty związane na przykład z utrzymaniem samochodu, oprocentowanie kredytu w skali roku, kwota kredytu oraz termin spłaty kredytu. Po kliknięciu „oblicz” wyliczona zostanie przez kalkulator rata kredytu, a starający się o kredyt będzie wiedział, czy go na niego stać.

Oczywiście takie wyliczenie nie jest dla banku zobowiązujące; ma być to tylko szacunkowa podpowiedź dla konsumentów, jakiej propozycji kredytowej w banku mogą się spodziewać. Ale mają przynajmniej rozeznanie, na jaki mniej więcej kredyt mogą sobie pozwolić. Pomocną dłoń podać mogą również doradcy finansowi, którzy pomogą w wyliczeniach i dobiorą odpowiedni kredyt do oczekiwań konkretnej osoby.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam