Zmiana dowodu podczas spłaty kredytu - czy trzeba informować bank?

2014-05-26 20:22:00

Do podpisania umowy kredytu dowód tożsamości jest niezbędny, ale co zrobić, gdy w trakcie spłaty pożyczki, dojdzie do zmiany dowodu?

Szybkie kredyty na dowód osobisty były kiedyś powszechnie dostępne, teraz takich kredytów już w bankach nie ma. Owszem, przy udzielaniu kredytów banki żądają również  okazania dowodu osobistego (bez niego bank nie udzieli kredytu), ale starający się muszą dostarczyć też inne dokumenty, jak chociażby zaświadczenie o dochodach czy dokument potwierdzający zatrudnienie oraz oczywiście zabezpieczenia kredytowe. Pieniądze jedynie na dowód tożsamości można pożyczyć w instytucjach pozabankowych, jednakże z uwagi na wysokie koszty tych pożyczek lepiej nie korzystać z usług tych firm.

Kredyty jedynie na dowód osobisty w bankach komercyjnych praktycznie nie istnieją, gdyż do sprawdzenia wielu danych na temat starających się o kredyty klientów sam dowód nie wystarczy. Niewykluczone, że jakiś bank ma w swojej ofercie kredyt na dowód, ale jeśli tak – to prawdopodobnie jedynie do celów marketingowych. Z pewnością w celu bardziej szczegółowej weryfikacji zażąda od starających się o kredyt również innych dokumentów. W każdym razie na szybki kredyt bankowy tylko na dowód osobisty raczej nie powinniśmy liczyć.

Musimy pamiętać o strzeżeniu dowodów osobistych. Ktoś może ukraść nam dowód osobisty, możemy też go po prostu go zgubić. Wówczas istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś nieuczciwy (czy raczej przestępca) na nasz dowód może wziąć kolejny kredyt lub posłużyć się nim do innych, niecnych celów. Utratę dowodu osobistego należy jak najszybciej zgłosić do banku oraz na policję. Z pewnością musimy postarać się o nowy dowód osobisty. A jeżeli spłacamy w tym momencie kredyt, to z nowym dowodem powinniśmy zgłosić się do banku. Oczywiście, nie będzie to miało wpływu na decyzje banku o kredycie, ale bank musi mieć aktualne dane osobowe kredytobiorcy.

Wrobić kogoś w kredyt jest obecnie bardzo łatwo. Ileż to było i jest sytuacji, kiedy osoba niemająca nic wspólnego z kredytem dostaje ponaglenie o niezapłaconej racie! Stracić dowód jest bardzo łatwo. Najczęściej dowiadujemy się o tym, kiedy w naszych drzwiach stanie komornik. Jego nie interesuje, kto zaciągał kredyt. Komornik dostaje z sądu tytuł wykonawczy o egzekucji komorniczej, jego zadaniem jest wykonanie polecenia sądu. Co w takiej sytuacji mogą zrobić nabici w kredyt? Powinni zaskarżyć w sądzie tytuł wykonawczy. To nie oznacza jednak, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki problem się rozwiąże. Czasami sprawa ciągnie się przez wiele lat. Dlatego tym bardziej powinniśmy chronić swoje dane osobowe, czyli swój dowód tożsamości.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam