Od niekorzystnej umowy pożyczkowej możesz odstąpić

2014-06-12 09:11:00

Wnioskujący o kredyty i pożyczki często nie czytają dokładnie umów, podpisują je w ciemno. Czy kredytobiorcy mogą odstąpić od umowy kredytowej lub pożyczkowej, kiedy zauważą niekorzystne zapisy?

Jeśli chodzi o banki, sprawa jest dość prosta: odstąpienie od umowy kredytowej kredytu konsumenckiego regulują zapisy ustawy o tym kredycie. W przypadku kredytów konsumenckich od umowy kredytowej można odstąpić nawet do 14 dniach od podpisania umowy. Bank BPH wydłużył okres rozwiązania umowy o kredyt gotówkowy nawet do 21 dni.

Wnioskujący o kredyty powinni wiedzieć, na jakich zasadach udzielane są pożyczki w instytucjach pozabankowych i czy istnieje sposób na odstąpienie od umowy o pożyczkę pozabankową. Instytucje pozabankowe nie są już tak skore do zrywania umów i często wstawiają do nich niekorzystne i niedozwolone klauzule. Później, przyłapane na tym procederze, często płaca wielomilionowe kary za wprowadzanie swoich klientów w błąd i stosowanie nieuczciwych praktyk.

Czy chodzi o kredyty bankowe, czy o pożyczki pozabankowe, pożyczkobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy, jeżeli zawiera ona klauzule niedozwolone. Firma pozabankowa nie ma prawa żądać od pożyczkobiorcy np. opłat za przedterminową spłatę pożyczki. Kredytobiorca ma według zapisów ustawy 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej i 30 dni na zwrot uzyskanych od kredytodawcy środków.

Warto wiedzieć, że aby nie dać się oszukać, należy sprawdzić w UOKiK tzw. rejestr klauzul niedozwolonych. W każdej chwili można dowiedzieć się, czy zapis, co do którego mamy wątpliwości, jest prawidłowy. Jeżeli okaże się, że nie, należy to zgłosić do najbliższego regionalnego biura UOKiK. Oczywiście najlepiej nie pożyczać pieniędzy; wówczas unikniemy wszelkich problemów z uzyskaniem pożyczki czy kredytu. Niestety, często to niemożliwe. W takim przypadku powinniśmy jednak dokładnie analizować oferty, w tym zagadnienia związane z odstąpieniem od umowy.

Emilia Kasińska