Co można odliczyć przy kredycie na firmę?

2014-06-04 15:01:00

Wielu przedsiębiorców boi się kredytów firmowych, bowiem często koszty związane z ich podjęciem są wysokie. Jednak to, co dla jednych może być przeszkodą, inni zamieniają w wymierne korzyści. Co zatem można odliczyć przy kredycie na firmę?  

Podstawowy zagadnieniem, zwłaszcza przy dużych kwotach, np. na zakup nowych maszyn czy lokali, okazuje się oprocentowanie. Ma ono bowiem wpływ na wysokość odsetek. W przeciwieństwie do osób prywatnych właściciele firm mogą wliczyć wspomniane wyżej odsetki w koszty uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszyć podatek należny urzędowi skarbowemu. W takich przypadkach musi być spełniony jeden podstawowy warunek - odsetki należy zapłacić w terminie wskazanym właściwą umową.

Jeżeli kredyt zostaje zaciągnięty na zakup nieruchomości, należy pamiętać, że opłaty w postaci odsetek można odliczyć od podatku tylko po oddaniu danego lokalu w użytkowanie. To, co najistotniejsze, to wiadomość, że właściwie w przypadku każdego kredytu na firmę takie odliczenie może mieć miejsce, o ile uzyskane pieniądze mają realny wpływ na dalszy rozwój przedsiębiorstwa i jego przychód. Wiele osób nie wie, że podobnie jak odsetki, tak i wszelkie prowizje bankowe można wpisywać w koszty uzyskania przychodu. Oczywiście ma to sens w sytuacjach, gdy transakcje dokonywane np. poprzez przelewy bankowe są wykonywane w dużych ilościach. W takich momentach opłaty, jakie banki naliczają mogą rocznie stworzyć pokaźną sumę, wartą odpisu.

Podsumowując, nawet niewielkie kredyty brane na firmę są w wielu przypadkach dużo bardziej korzystne, niż te udzielane osobom prywatnym. Wszystko zależy od podejścia przedsiębiorców oraz analizy dostępnych propozycji na rynku. Tym bardziej, że nawet kilkanaście złotych miesięcznie tworzy kwotę końcową, która może mieć kluczowe znaczenie dla właścicieli firm.

 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam