Z jakich dopłat do kredytów można skorzystać?

2014-08-12 14:15:26

Obecne czasy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Na szczęście istnieją opcje, pozwalające zmniejszyć wysokość pożyczanej z banku sumy. Z jakich dopłat do kredytów można skorzystać?

Decydując się na kredyt, zwłaszcza, gdy jest on wysokokwotowy, powinniśmy przemyśleć różnorodne możliwości. Niekiedy zdarza się bowiem, że dwa banki proponują odmienne oferty, z których jedna jest zdecydowanie bardziej korzystna od drugiej. Wszystko za sprawą różnorodnych możliwych do uzyskania dopłat do kredytów. Niestety, takie rozwiązania – choć korzystne finansowo – wiążą się zwykle z koniecznością dostarczenia wielu dokumentów. Z jakich dopłat możemy zatem skorzystać?

Młode osoby zainteresowane zakupem mieszkania bądź budową domu mają możliwość skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych, w ramach którego można uzyskać dodatkowe fundusze od państwa. Oczywiście, osoby zainteresowane dopłatami muszą spełnić szereg określonych przez ustawę warunków, jednak jest to rozwiązanie, które od momentu wprowadzenia, czyli od stycznia 2014 roku cieszy się dużym zainteresowaniem osób, które nie ukończyły 35 roku życia i planują przenieść się do własnych czterech kątów.

Rosnącą popularnością cieszą się także kredyty proekologiczne, pozwalające na wybudowanie energooszczędnego domu bądź zakup urządzeń służących ochronie środowiska. W przypadku tego rodzaju dopłat chodzi głównie o dodatkowe fundusze pozyskiwane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Uzyskane kwoty mają na celu pokryć część oprocentowania, co w wielu sytuacjach jest na prawdę korzystnym pomysłem. Niestety, jak to bywa zazwyczaj, wymagania stanowiące podstawę rozpatrywania wniosków są wysokie i czasochłonne, dlatego wielu ludzi nie decyduje się na takie rozwiązanie.

Warto pamiętać, że nie wszystkie banki mają podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i nie wszystkie oferują kredyty z dopłatami. Z tego powodu informacje o bieżących możliwościach finansowania inwestycji z dopłatami rządowymi najlepiej pozyskiwać  bezpośrednio we właściwych placówkach. Być może uzyskanie preferencyjnego kredytu pozwoli na zaciągnięcie nieosiągalnego dotąd zobowiązania. Warto także poszukać nowych rozwiązań bezpośrednio na stronach poszczególnych ministerstw, które mają obowiązek informować o zaistniałych możliwościach.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam