Dbaj o bezpieczeństwo swojego konta bankowego

2014-06-02 14:55:00

Konto bankowe - czy internetowe, czy tradycyjnie zakładane w oddziale - ma jedno zadanie: pomagać w gromadzeniu i zarządzaniu naszymi finansami. Jak bronić się przed atakami hackerów i zabezpieczyć nasze pieniądze przed kradzieżą?

Możemy wybierać wśród ofert banków stacjonarnych lub internetowych, kont oszczędnościowych lub osobistych, dla dzieci i osób starszych. Wszystkie mają jednak wspólną cechę. Na ich zawartość czyha wiele niebezpieczeństw. Choć zarządzanie bezpieczeństwem konta bankowego wydaje się pojęciem trudnym, w rzeczywistości takie nie jest.
Chociaż każda zapytana osoba zgodnie potwierdzi, że nie należy przechowywać PIN-u do kart płatniczych oraz loginu i hasła do konta internetowego w miejscu ogólnie dostępnym, statystyki są przerażające. Noszenie w portfelu karteczki z hasłem PIN do naszej karty to proszenie się o nieszczęście. Podobnym procederem jest podawanie naszych danych dzwoniącym do nas osobom. Wystarczy podać się za pracownika banku, zadzwonić i poprosić o weryfikację danych. Tym sposobem osoba postronna może wejść w posiadanie informacji, które pomogą jej otrzymać dostęp do naszego konta. Pamiętajmy - nigdy nie podawajmy danych osobowych osobie dzwoniącej do nas!

Niebezpieczne bankomaty

Przy pobieraniu pieniędzy z bankomatu zawsze należy się upewnić, czy przy ekranie lub klawiaturze nie ma żadnych niepokojących urządzeń. W końcu karta płatnicza to nic innego jak kawałek plastiku z paskiem magnetycznym i czipem - a te bardzo łatwo podrobić. Tak więc, zawsze lepiej jest zadzwonić do banku i potwierdzić poprawne funkcjonowanie bankomatu, niż stracić niejednokrotnie oszczędności całego naszego życia.

A konta internetowe?

Przy kontach internetowych pojawia się jeszcze jedno zagrożenie - podrobione strony banków, których celem jest wyłudzenie od nas loginu i hasła do konta. Dlatego zawsze należy sprawdzać poprawność stron internetowych na które się logujemy. Nigdy nie należy wchodzić na strony banków poprzez odnośniki wysyłane nam poprzez pocztę elektroniczną. Ręczne wpisanie adresu strony w przeglądarce internetowej zapewni nam o wiele większe bezpieczeństwo. Dodatkowo, za każdym razem sprawdzajmy, czy przed adresem strony internetowej widnieje przedrostek "https". Oznacza on, że nasze połączenie jest zaszyfrowana i żadna osoba z zewnątrz nie będzie w stanie zobaczyć danych, które wpisujemy.
To podstawowe metody zabezpieczania kont bankowych. Nie są skomplikowane i trudne do zrealizowania a są w stanie uchronić nas przed większością ataków z zewnątrz na nasze pieniądze. Oczywiście, stosowanie się do tych zaleceń nie da nam całkowitej pewności, że nasze finanse są bezpieczne, jednakże są wystarczające dla każdego zwykłego klienta banku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam