Biuro Informacji Kredytowej - pomoc czy przeszkoda?

2014-06-02 15:30:00

Biuro Informacji Kredytowej to wielka baza danych, w której znajdują się informacje o naszych perypetiach związanych z pobieraniem lub żyrowaniem różnego rodzaju kredytów. Może wnioskodawcom pomóc uzyskać tani kredyt lub zaprzepaścić szanse na jego uzyskanie.

BIK łączy banki i instytucje finansowe w swoistego rodzaju sieć, dzięki której mogą się wymieniać informacjami na temat rzetelności dotyczącej spłaty kredytów konsumentów i przedsiębiorców. Wiadomo - nie są to fundacje charytatywne, więc chcą zminimalizować ryzyko niespłacania zadłużeń. Jednak, jak działanie takiej instytucji wpływa na życie statystycznego Kowalskiego?

W przypadku złożenia wniosku o kredyt, bank przesyła zapytanie odnośnie do historii kredytowej wnioskodawcy. Jeśli wszystkie informacje są pozytywne - nie ma problemu. A co, jeśli są negatywne? Nie każdy wie, że Biuro Informacji Kredytowej nie jest wyrocznią, która mówi doradcy w banku, czy udzielić klientowi kredytu. Jest tylko jedną z wielu zmiennych, które bierze się pod uwagę. Ważną zmienną, ale nie jedyną. Czasem równie ważne jest wykształcenie lub stan cywilny. Tak więc, niespłacenie pożyczki pięć lat temu nie musi spowodować odmownej decyzji kredytowej.

Co bank to obyczaj

Każdy bank posiada inny system decyzyjny. W jednym - drobne przewinienie w spłacie kredytu dawno temu może spowodować odmowę, w innym - niekoniecznie. Natomiast zaletą BIK-u jest, że nawet osoby z mniejszym dochodem mogą starać się o kredyt, jeśli posiadają pozytywną historię kredytową. Wszystko zależy od instytucji, do której się zwracamy. Przełomowym rozwiązaniem w analizie ryzyka kredytowego są obecnie systemy scoringowe. Zawsze jednak pojawią się głosy mówiące, że jakiekolwiek gromadzenie informacji jest szkodliwe dla ogólnie pojętego społeczeństwa, bezpieczeństwa naszych danych, o możliwości wykradzenia tych informacji. Jednak Biuro Informacji Kredytowej w swojej działalności zajmuje się jeszcze jednym aspektem.

Strażnik Kredytu

Niewiele osób wie, że to właśnie ta instytucja odpowiada za ochronę przed wyłudzeniami kredytów. Usługa zwana Strażnikiem Kredytu uniemożliwia osobie postronnej otrzymanie kredytu na skradziony lub zagubiony dowód. Wystarczy zgłosić w jakimkolwiek banku zagubienie dowodu, a BIK zapisuje tę informację i rozprowadza ją tak, by zablokować możliwość posługiwania się dokumentem. Tutaj niewątpliwie widzimy dużą zaletę tego rodzaju usługi. Można sobie wyobrazić jak problematyczne byłoby kontaktowanie się z każdym dostępnym na rynku bankiem.

Podsumowując - BIK służy nie tylko ochronie interesów instytucji finansowych, ale również każdego z nas.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam