Pożyczka bez odsetek, czyli okres bezodsetkowy na karcie kredytowej

2014-06-02 16:17:00

Korzystanie z kart kredytowych nie zawsze musi nieść ze sobą jakieś koszty. Wystarczy jedynie dokładnie przeanalizować umowy i stosować się do reguł rządzących okresem bezodsetkowym.

W czasach kryzysu gospodarczego, który dotyka bardzo wiele światowych gospodarek, rosną ceny konsumpcji i konieczne jest wykorzystanie dodatkowych środków finansowych w celu utrzymania wszystkich swoich potrzeb życiowych. Trzeba korzystać z pomocy znajomych, banków czy też kas społecznych, aby mieć niezbędne środki finansowe na bieżące potrzeby. Tak to już po prostu jest. Jednak skoro już dochodzi do takiej sytuacji, to niezbędne jest, aby wykorzystanie dodatkowych pieniędzy było dobrze przemyślane i dawało spore możliwości. Przede wszystkim, aby nie kosztowało zbyt wiele, aby nie generowało jakiś zbędnych kosztów finansowych dla budżetu rodzinnego.

Gdy potrzebujesz pieniędzy

Wykorzystanie dodatkowych środków finansowych kojarzy nam się przede wszystkim z braniem pożyczek lub kredytów. Wówczas to z automatu takie produkty bankowe, finansowe są oprocentowane i ponosimy z ich tytułu dodatkowe koszty. Jednak zdecydowanie można ich uniknąć i korzystać ze środków banku całkowicie za darmo. Wystarczy jedynie skorzystać z produktu zwanego kartą kredytową. Umożliwia ona, bowiem skorzystanie z okresu bezodsetkowej spłaty karty kredytowej i to w niektórych instytucjach nawet do 54 dni.

Jak to działa?

Większość proponowanych na polskim rynku finansowym kart kredytowych umożliwia dokonywanie transakcji różnego typu. Możliwe jest transakcje gotówkowe, czyli wybór środków z bankomatów, transakcje bezgotówkowe, czyli płatności kartą, a nawet przelewy z kart kredytowych. Widać, zatem, że karta posiada wiele możliwości. Aczkolwiek wbrew pozorom nie należy z nich korzystać. W większości przypadków bezpłatne jest jedynie dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Dlaczego? Takie jest, bowiem główne założenie karty, że w przypadku, kiedy jej użytkownik dokonuje jedynie transakcji bezgotówkowych – płaci kartą w punktach handlowych lub na odległość (w Internecie, przez telefon) - to transakcje te pomniejszają jego limit na karcie i umożliwiają skorzystanie z okresu bezodsetkowego karty kredytowej. Schemat działania jest prosty. Klient korzysta z karty kredytowej przez okres ok. 31 dni trwania okresu rozliczeniowego. W tym czasie dokonuje transakcji bezgotówkowych. Po tym okresie ma ok. 21 dni na spłatę wykorzystanych środków. Realizuje przelew, spłaca kartę kredytową i w ten sposób nie ponosi żadnych opłat. Proste? Oczywiście, że tak. I w ten właśnie prosty i wygodny sposób można korzystać ze środków banku, nie ponosząc przy tym żadnych opłat.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam