Dlaczego bank nie udzielił kredytu?

2014-06-13 12:12:00

Dla wielu polskich rodzin kredyt gotówkowy to jedyna droga do realizacji planów i spełnienia marzeń. Jednak często, oczekując na zatwierdzenie wniosku, okazuje się, że bank nie udzielił kredytu, dlaczego?

Czas recesji nie sprzyja gromadzeniu oszczędności. Bardzo często wynagrodzenie za wykonywaną pracę wystarcza jedynie na podstawowe potrzeby. Nie oznacza to jednak, że oczekiwania społeczeństwa maleją. Każdy z nas chce zaspokajać również potrzeby wyższego rzędu. Tutaj pomocną dłoń wyciągają do nas banki, oferując różnego rodzaju kredyty gotówkowe.

Po pomoc? Do banku!

Wystarczy jeden impuls - chęć posiadania nowego samochodu lub wypoczynku na egzotycznych wakacjach, aby złożyć swój podpis w wykropkowanym miejscu na umowie kredytowej. Po przedarciu się przez gąszcz ofert, wybraniu optymalnej propozycji i złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów pozostaje jedynie czekać na decyzję kredytodawcy. Jednak w tym miejscu bardzo często okazuje się, że bank nie udzielił kredytu, dlaczego?

Decyzja odmowna nie bierze się znikąd

W dobie recesji coraz trudniej o uzyskanie pożyczki. Banki, w trosce o własne interesy, zaostrzają kryteria przyznawania kredytów. Pierwszą przyczyną odmowy może być zła historia kredytowa wnioskodawcy. Ta najczęściej przekreśla szanse na uzyskanie dostępu do dodatkowej gotówki, jeśli opóźnienia były znaczne. Kolejną przyczyną może być niewystarczająca punktacja w tzw. scoringu. Co to takiego? Jest to system ocen w rodzaju arkusza kryteriów, jakie według banku powinien spełniać potencjalny klient. W przyznawaniu punktów scoringowych banki biorą pod uwagę takie czynniki jak wysokość osiąganych dochodów, ale także liczy się forma zatrudnienia, stanowisko, jakie zajmuje wnioskodawca czy liczba osób pozostających na jego utrzymaniu. Każdy bank posiada swoje wewnętrzne kryteria punktacji. Często bywa tak, że zawód wykonywany przez osobę ubiegającą się o kredyt, może, zdaniem banku, okazać się zbyt niepewny. Tutaj najbardziej uprzywilejowani są pracownicy strefy budżetowej.

Czy decyzja odmowna, może zostać zmieniona?

Bank nie udzielił kredytu? Przedstawione powyżej przykłady to jedynie kilka z wielu możliwości, które będą przyczyną negatywnej decyzji kredytowej. Jednak jedna decyzja odmowna, nie oznacza, że następnym razem pożyczka również nie zostanie przyznana. Aby pozbyć się złej historii kredytowej, należy w przyszłości regularnie spłacać swoje zobowiązania. Na scoring również można wpłynąć, np. zmieniając charakter pracy. Poza tym wystarczy zacząć spłacać pożyczki terminowo. Z każdą kolejną ratą, spłaconą w czasie wyznaczonym przez bank, poprawiać będziemy nasza historię kredytową.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam