Ile kosztuje kredyt gotówkowy? Sprawdź za co płacisz!

2014-07-25 16:21:10

Gdy decydujemy się na skorzystanie z kredytu gotówkowego, jesteśmy świadomi, że poza pożyczoną kwotą trzeba będzie spłacić odsetki ustalone przez bank. Ile wobec tego kosztuje kredyt i za co dokładnie płacimy kredytodawcy?

Kredyty gotówkowe są udzielane na dowolny cel przez bank, a okres spłaty może wahać się w ich przypadku od kilku miesięcy do nawet kilkunastu lat. Jedną z najważniejszych informacji o każdym kredycie, jest – oprócz spłacanej kwoty i ilości rat – także oprocentowanie, które warunkuje, jak wysokie odsetki będą doliczone do pożyczonych pieniędzy, a co za tym idzie, ile kredytobiorca w praktyce musi oddać bankowi. Co więcej, wartość samej pożyczki będzie uzależniona od zdolności kredytowej osoby pożyczającej, czyli między innymi od jej miesięcznych przychodów, aktualnych obciążeń czy wieku. Każdy bank ma pewną dowolność w przyznawaniu kredytów, oczywiście w granicach polskiego prawa, a zatem również każdy klient powinien bardzo dokładnie przyjrzeć się poszczególnym ofertom, by nie przepłacić.

Najbardziej interesującą kwestią dla większości osób jest końcowa kwota, jaką przyjdzie oddać kredytodawcy. Banki oczywiście prześcigają się w oferowaniu jak najkorzystniejszych pożyczek dla osób fizycznych lub przedsiębiorstw – przynajmniej takie można odnieść wrażenie, przeglądając różnorodne ulotki czy też oglądając liczne spoty reklamowe, wyświetlane w telewizji.

W praktyce często jednak okazuje się, że doskonałe oferty, które są zachwalane przez kredytodawców, nie są aż tak korzystne, gdy przyjrzeć się im bliżej. Wynika to z faktu, że najtańsze oprocentowanie, które oferują poszczególne instytucje, często nie jest proponowane wszystkim zainteresowanym, gdyż zależy ono w dużej mierze od pożyczonej kwoty, a także zdolności kredytowej wnioskodawcy. W efekcie, po wyliczeniu kosztów kredytu bankowego, może okazać się, że całkowita spłata wyniesie o kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych więcej niż sama pożyczka, w zależności od wysokości poszczególnych rat jak i długości okresu spłaty. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji o pożyczce, warto nie tylko porozmawiać z doradcami pracującymi w różnych bankach, ale również skorzystać z internetowych kalkulatorów kredytowych, które są proste w obsłudze i łatwo dostosować je do indywidualnych potrzeb. Należy przy tym pamiętać, że dają one dość szczegółowe informacje o ofercie, ale ta może okazać się niedostępna dla danego wnioskodawcy np. ze względu na jego negatywną historię kredytową.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam