Jak zrobić przelew na e-mail lub przez telefon?

2014-06-02 14:38:00

Już nie potrzeba logowania się do serwisu internetowego naszego banku, by wykonać lub odebrać przelew. Wystarczy skrzynka pocztowa i telefon!

Nie sposób zapamiętać numeru swojego konta i zawsze pojawia się problem, gdy ktoś prosi nas o jego podanie. Wtedy szukamy złożonej karteczki w portfelu albo szybko logujemy się do serwisu internetowego. A gdyby można było zamiast tego podać adres mailowy? Wiele banków wprowadziło taką ofertę - podajesz swój adres e-mail i gotowe! Jednak, na czym to polega i czy jest tak samo bezpieczne jak tradycyjny przelew?

Przelew przez email

W przypadku poczty elektronicznej otrzymamy e-mail, w którym prosi się nas o zatwierdzenie przelewu poprzez kliknięcie w podany odnośnik. Identyczna sytuacja jest w przypadku dokonania płatności na telefon. Jeśli posiadamy konto w tym samym banku co nadawca, sprawa praktycznie została zakończona. Może się jednak zdarzyć, że nie mamy konta w tym banku. I co wtedy? Tutaj pojawiają się schody. Jedne banki oferują tymczasowy dostęp do serwisu, żeby móc zakończyć płatność. Większość, niestety, odmawia wykonania takich przelewów i prosi o założenie konta. Trudna rada, pieniądze w powietrzu zostać nie mogą, dlatego przed wykonaniem tego typu przelewu należy się upewnić co do oferty przelewów na e-mail. Może się zdarzyć, że zamiast ułatwić odbiorcy otrzymanie pieniędzy - utrudnimy, przedłużymy i dodatkowo obciążymy kosztami założenia konta bankowego. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo - zdania są podzielone. Internetowe skrzynki pocztowe nie są najbezpieczniejszym miejscem przechowywania danych. Włamania zdarzają się. Dlatego większość banków wprowadziła ograniczenia na tego typu przelewy podobne do ograniczeń płatności zbliżeniowych.

Do przelewu wystarczy telefon

Z drugiej strony mamy możliwość wykonania przelewu przez telefon. Przydatna opcja, gdy nie mamy dostępu do Internetu, a musimy wykonać płatność natychmiast. Procedura jest identyczna jak podczas zwykłej rozmowy telefonicznej z doradcą. Musimy przejść proces weryfikacji, podać kody, hasła i nazwiska panieńskie naszych mam, po czym możemy zlecić wykonanie przelewu. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo tej metody - jest tak samo bezpieczna jak każda weryfikacja przez konsultanta banku.

I doszliśmy do przełomowego momentu, gdzie cała procedura wykonania przelewu może się odbyć bez znajomości numeru konta bankowego. Czy warto korzystać z tego typu usług? Nie są droższe niż zlecenia standardowe. Czasami mogą pomóc, czasami utrudnić, ale na pewno warto spróbować - może kiedyś uratować nam życie.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam