Kiedy ubezpieczenie kredytu może się przydać?

2014-09-05 12:55:27

Obecnie kredytobiorcy mogą skorzystać z ubezpieczeń kredytów. Kiedy takie produkty są przydatne?

W tej chwili każdy klient banku ma możliwość skorzystania z oferty ubezpieczenia kredytowego. Czasami wykupienie takiej polisy jest nawet obowiązkiem. W większość przypadków jest to jednak jednak kwestia dobrowolna, dlatego też warto jest zastanowić się poważnie nad tym, w jakiej sytuacji ubezpieczenie kredytu okaże się nam pomocne, a w jakiej będzie stanowiło tylko zbędny wydatek.

Ubezpieczenie kredytu to produkt, który przede wszystkim przyda się nam wtedy, kiedy decydujemy się na kredyt długoterminowy. Dotyczy to zwłaszcza kredytów mieszkaniowych. Takie kredyty są zaciągane na np. 20 lat. W tym okresie w naszym życiu może wydarzyć się wiele rzeczy, a polisa stanowi swoistą poduszkę bezpieczeństwa. Z perspektywy banku również jest to poduszka bezpieczeństwa, czyli dodatkowe zabezpieczenie i zmniejszenie ryzyka.

W jakich konkretnie sytuacjach taki produkt jak ubezpieczenie kredytu może się nam przydać? Po pierwsze takie ubezpieczenie jest pomocne w wypadku utraty pracy. Wtedy tracimy źródło stałego dochodu i zanim znajdziemy nową pracę, może być niezbędna pomoc ze strony ubezpieczyciela przez okres np. dwóch miesięcy. Kolejną sytuacją, w której ubezpieczenie kredytu wydaje się być istotne, jest choroba. W centrum ochrony będą oczywiście choroby przewlekłe i poważne – takie które uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie i generowanie środków do spłaty kredytu. Można powiedzieć, że te dwie sytuacje to obszary, gdzie polisy kredytowej zapewniają ochronę najczęściej.

W przypadku krótkoterminowych kredytów zakup polisy wydaje się bardziej wątpliwy. Krótszy okres spłaty sprawia, że prawdopodobieństwo problemów jest znacznie mniejsze. To dostrzegają same banki i pożyczkodawcy. Z perspektywy klienta zaś kupno polisy zależy tylko od tego jak wysoko oceniamy ryzyko, że nie uda nam się spłacić należności w terminie.

Zdrowy rozsądek nakazuje zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych sytuacji i wydarzeń. Polisy ubezpieczeniowe do kredytów dają nam taką możliwość i stanowią dużą pomoc w sytuacjach kryzysowych, takich jak utrata pracy czy problemy zdrowotne. Z ich pomocą może wyjść suchą stopą z trudnej sytuacji i chociażby uniknąć spirali zadłużeń. Dlatego warto im zaufać.

Marzena Kazbieruk