Czy pożyczka pod hipotekę to dobry pomysł?

2014-10-07 10:41:31

Podczas poszukiwania najkorzystniejszych produktów kredytowych często zapominamy o pożyczkach hipotecznych, a to duży błąd.

W mentalności większości kredytobiorców istnieje przekonanie, że pożyczka hipoteczna to nic innego jak kredyt przeznaczony na zakup nieruchomości, przy okazji którego nabywana nieruchomość będzie jednocześnie zabezpieczeniem dla banku. W rzeczywistości pożyczka hipoteczna to forma kredytu na dowolny cel, z tą różnicą, że jej zabezpieczeniem będzie nieruchomość będąca własnością kredytobiorcy.

W odróżnieniu od wszelkich innych rozwiązań kredytowych pożyczka hipoteczna charakteryzuje się najniższym oprocentowaniem, długim okresem spłaty i wspomnianą już dowolnością w dysponowaniu otrzymanymi środkami pieniężnymi. Jest ona doskonałym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych kupnem samochodu lub innej nieruchomości, ale coraz częściej stanowi ona dobrą alternatywę dla kredytów konsolidacyjnych, gdyż pozwala spłacić wcześniejsze zadłużenia, a jednocześnie zmniejsza oprocentowanie nowego długu i znacznie rozkłada je w czasie (nawet do 30 lat), co przekłada się na obniżenie miesięcznych rat nawet o połowę.

W porównaniu do tradycyjnych kredytów gotówkowych, których oprocentowanie wynosi zazwyczaj kilkanaście punktów procentowych, pożyczki hipoteczne oferują oprocentowanie oscylujące w granicach 6-7 proc. Okres ich spłaty może wynosić nawet do 30 lat, choć to zależy oczywiście od możliwości i preferencji kredytobiorcy. Co więcej, w ostatnim czasie banki coraz chętniej upraszczają formalności związane z ustanawianiem zabezpieczeń i rezygnują z opłat z tego tytułu. Nie jest to jeszcze normą, jednak coraz częstszą praktyką.

Jeśli już zdecydujemy się na ten rodzaj kredytu, warto pamiętać o tym, że nasza nieruchomość nie może być obciążona. Dodatkowo sam wnioskodawca nie powinien posiadać opóźnień w spłacie przeszłych zobowiązań przekraczających 90 dni. Pod tym względem i tak należy mówić o ukłonie w kierunku kredytobiorcy, gdyż w przypadku innych kredytów warunek ten jest zdecydowanie bardziej rygorystyczny. Warto też wiedzieć, że pożyczka hipoteczna nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych pozyskaniem stosunkowo niewielkich kwot pieniędzy, sięgających kilkunastu tysięcy złotych. Prawdziwe zalety tej formy kredytu ujawniają się przy kwotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych i większych.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam