Sposobów na sfinansowanie wakacyjnego urlopu jest kilka

2014-05-15 14:05:00

Wakacje tuż tuż, dlatego Polacy coraz częściej snują plany odnośnie do upragnionego urlopu. Marzy Ci się egzotyczna plaża, lazurowe morze i całodniowe leniuchowanie, ale portfel świeci pustkami? Rozwiązaniem może być tani bankowy kredyt.

Jeżeli nasza obecna sytuacja finansowa jest na tyle kiepska, że nie stać nas na sfinansowanie wakacji z własnej kieszeni, to powinniśmy rozważyć kilka wariantów. Pierwszym z nich jest oczywiście wizyta w oddziale banku, którego jesteśmy stałymi klientami. Polacy coraz chętniej korzystają z kredytów gotówkowych czy kart kredytowych, w tym z kredytów na wakacje. Ich konstrukcja jest analogiczna do standardowych kredytów gotówkowych, z tym, że często wiążą się z tego rodzaju ofertami różne promocje.

Karta kredytowa

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu karty kredytowej, to powinniśmy zastanowić się nad wykorzystaniem jej do wakacyjnego wyjazdu. Otóż plastikowy pieniądz zaoszczędzi nam czasu na załatwianie formalności związanych z kredytem. Dodatkowo pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy w sytuacji, kiedy będziemy chcieli w miarę szybko spłacić zadłużenie. Otóż, jeżeli zdecydujemy się na spłatę całości długu w okresie bezodsetkowym, to będziemy mogli korzystać z darmowego kredytu.

Kredyt gotówkowy

Jest to jedno z pierwszych rozwiązań, które nasuwają się konsumentom w sytuacji nadszarpniętego budżetu. Ten najbardziej powszechny sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki cechuje się relatywnie wysokim oprocentowaniem. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o kredycie gotówkowym, powinniśmy sprawdzić, co zaoferuje nam nasz macierzysty bank. Bywa bowiem, że dla stałych klientów instytucje finansowe oferują różne promocje. Musimy jednak pamiętać o tym, że kredyt gotówkowy będziemy musieli spłacić w sztywnych ramach czasowych.

Debet w koncie

W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego debet w koncie możemy spłacić wtedy, kiedy będzie nas na to stać, a każdy wpływ pieniężny na rachunek osobisty pokrywa debet. Jedyny kłopot, jaki wiąże się z tym rozwiązaniem, to fakt, iż wiele banków wymaga od klienta ubiegającego się o debet określonego stażu w danym banku i regularnych wpływów wynagrodzenia na konto. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest otwarcie linii debetowej kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem, by mieć pewność, że nie uzyskamy odmownej decyzji kredytowej, gdy zawnioskujemy o linię w przeddzień wyjazdu. Pamiętajmy jednak, że każde zadłużenie należy spłacić, dlatego kwota kredytu nie powinna przekraczać naszych możliwości finansowych.

Tomasz Słupczyński