Jaki kredyt konsolidacyjny wybrać?

2014-05-06 11:11:00

Jeśli zaczynamy mieć problemy z terminową spłatą raz, dobrym wyjściem z patowej sytuacji może być kredyt konsolidacyjny.

W dzisiejszych czasach kredyty stały się standardem, jeżeli chodzi o spełnianie konsumenckich marzeń. Wzięcie tradycyjnego kredytu gotówkowego nie wymaga dużego nakładu pracy. Wystarczy, że mamy stałe zatrudnienie, pozytywną historię kredytową w BIK-u oraz posiadamy zdolność kredytową. Bywa jednak, że ilość posiadanych przez nas zobowiązań zaczyna być przytłaczająca. Każda rata ma swój termin wymagalności, o czym klienci często zapominają. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się kredyty konsolidacyjne. Kredyt konsolidacyjny stanowi połączenie wszystkich bądź części dotychczasowych zobowiązań kredytowych w jedno.

Jeżeli chodzi o koszty konsolidacji, to co bank, to obyczaj. Z reguły oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych oscyluje wokół 10-14 proc., będąc nieco niższe niż oprocentowanie standardowych pożyczek gotówkowych. Mimo wszystko prawie zawsze banki życzą sobie opłaty w postawi prowizji, co należy koniecznie uwzględnić w ocenie rentowności danej konsolidacji.

Kredyt konsolidacyjny ma wiele niekwestionowanych zalet. Przede wszystkim pozwala połączyć wiele pożyczek w jeden duży kredyt, zminimalizować raty zobowiązania oraz wydłużyć czas spłaty. Co istotne, można w ten sposób odciążyć domowy budżet ze zbyt wysokich rat, które zanadto obciążają portfel kredytobiorcy. Jeśli tylko nie zapomnimy o dokumentach potwierdzających istnienie kredytów, które chcemy spłacić (zazwyczaj wystarcza okazanie bankowi harmonogramu spłat bądź umowy kredytowej), to całość formalności i procedur związanych z udzieleniem konsolidacji to zwykle jedna wizyta w oddziale.

Pamiętać również należy o tym, że jeśli spłacimy pożyczkę, która była ubezpieczona, może przysługiwać nam zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej, jeśli cała była pobrana jednorazowo z góry z kwoty kredytu. Zazwyczaj jednak do odzyskania tej kwoty potrzebne jest wystosowanie wniosku o zwrot do naszego - byłego już - kredytodawcy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam