Drogi smartfon warto ubezpieczyć

2014-05-16 12:26:00

Smartfon to dzisiaj nie tylko telefon. To stały element naszego życia. Ingerencja tego rodzaju urządzenia w naszą codzienność jest coraz większa. Nierzadko gromadzimy w ich pamięci ważne dane czy zdjęcia, dlatego coraz więcej osób ubezpiecza swoje telefony.

Czy drogi smartfon warto ubezpieczyć? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli telefon jest naszym narzędziem pracy, używamy go codziennie - i to nie tylko do dzwonienia - to warto rozważyć taką alternatywę. Ubezpieczenia telefonów komórkowych są dzisiaj dostępne nie tylko bezpośrednio u ubezpieczycieli, ale również u operatorów komórkowych. Zgodnie z trendem podążają poszczególni operatorzy, którzy uatrakcyjniają swoje oferty usługowe. Jednak, jak to z ubezpieczeniem bywa, często skonstruowane jest ono wraz z wyłączeniami. Dlatego przy podpisywaniu umowy warto sprawdzić, w jakich przypadkach ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Oczywiście, im niższa cena polisy, tym jej zakres uboższy.

Przykładem pewnego ubezpieczenia, którego koszt to 7,99 złotych miesięcznie, jest ubezpieczenie Orange, w którym mamy zabezpieczoną kradzież aparatu poprzez rabunek, dewastacje oraz uszkodzenia mechaniczne. Za 14,99 złotych możemy wykupić ubezpieczenie bezpieczny telefon, gdzie ubezpieczyciel chroni nas przed skutkami nieautoryzowanych połączeń do kwoty 4000 złotych, dewastacji, kradzieży, uszkodzeń mechanicznych. Dwa razy w ciągu 12 miesięcy możemy zgłosić szkodę. W przypadku uznania owej szkody osoba, która ją zgłosiła powinna wnieść opłatę w wysokości 49 złotych.

Telefon możemy ubezpieczyć zarówno w trakcie użytkowania, jak i bezpośrednio podczas zakupu. Zdecydowanie korzystniej pomyśleć o tym wcześniej z tego względu, że na całokształt kosztów ma wpływ model smartfona, jego wiek oraz cena. Ubezpieczenie telefonu jest również możliwe w towarzystwach ubezpieczeniowych. Jednak ich oferta jest o wiele uboższa w porównaniu do wiodących sieci komórkowych. Również jeżeli chodzi o uznawalność szkód, to towarzystwa ubezpieczeniowe mają pod tym względem nie najlepszą opinię.

Ilona Maciejuk