Ubezpieczamy motorowery

2014-05-20 16:42:00

Ceny ubezpieczeń dla motoroweru czy motocykli różnią się od siebie diametralnie. W zależności od firmy ubezpieczającej możemy zaoszczędzić nawet do 500 złotych w skali roku. Jednak to, gdzie ubezpieczamy motorowery powinno zależeć również od zakresu polisy.

Po pierwszym kwartale 2014 roku obserwujemy ożywienie w kwestii zakupu motocykli i motorowerów. W porównaniu do roku poprzedniego aż 25 proc. więcej kupujących zdecydowało się na zakup tego typu pojazdu. Osoby, które zdecydowały się na zakup motoroweru czy motocykla, prędzej czy później będą musiały wybrać ofertę obowiązkowej polisy OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie motoroweru?

W porównaniu do roku poprzedniego ceny za ubezpieczenie motorowerów nie zmieniły się zanadto. Jest to duży plus, ponieważ ubezpieczenie OC jest w naszym kraju obowiązkowe, a im niższa jego cena, tym lepiej dla kierowców. Jednakże istnieją spore różnice między cennikami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. W dalszym ciągu różnica między najtańszym ubezpieczycielem a najdroższym to kilkaset złotych. Zakres polisy OC jest oczywiście identyczny w każdym towarzystwie. Dlatego tak ważna jest znajomość konkurencji, aby nie przepłacić za ubezpieczenie.

Jak kształtują się ceny ubezpieczeń?

W kontekście ubezpieczeń motocykli czy motorowerów ceny polis są zdecydowanie niższe niżeli w przypadku samochodów osobowych. Mniejsze są także rozbieżności między poszczególnymi miastami. Najtańsze ubezpieczenie OC znajdziemy dzisiaj w Łodzi. Zapłacimy tam za nie nawet 84 zł, natomiast najdroższe ubezpieczenie czeka nas w stolicy, gdzie wynosi średnio 128 zł. Jednak rozbieżności w obrębie tego samego miasta również są zauważalne. Doskonale obrazuje to Wrocław, gdzie rozbieżność między najtańszym a najdroższym ubezpieczeniem to około 550 zł! A jako że zakres polisy pozostaje niezmienny - nie warto przepłacać.

W Internecie można dokonać analizy konkurencji na rynku ubezpieczeń poprzez specjalne kalkulatory, dzięki którym znajdziemy najtańsze rozwiązanie w zakresie polisy OC czy AC. Owe narzędzia do porównywania cen są na bieżąco aktualizowane, toteż nie musimy martwić się o to, że wybrana przez nas w Internecie oferta nie będzie już dostępna u danego ubezpieczyciela.

Ilona Maciejuk