Jak zgłosić dłużnika do rejestru dłużników?

2014-05-15 17:42:00

Przyjaciel, który pożyczył od Ciebie gotówkę, nie odbiera telefonu? A może mąż nie płaci Ci alimentów? Jeżeli tak, śmiało możesz zgłosić swojego dłużnika do rejestru dłużników. Nowe prawo pozwala na zgłoszenie dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej przez osobę fizyczną.

Od niedawna osoby fizyczne mają większe możliwości w kwestii odzyskania długów. Wywiązywanie się z odpowiedzialności spłaty zobowiązań jest ważne tak samo zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i działalności gospodarczych. W jaki sposób można wpisać kogoś do rejestru nierzetelnych dłużników, gdy nie chce wywiązywać się z umowy?

Przez portal Ochrony Konsumenta

Poszczególne jednostki mogą wpisać swoich dłużników do Krajowego Rejestru Długów - za pomocą portalu Ochrony Konsumenta (www.konsument.krd.pl). Należność musi zostać zweryfikowana i potwierdzona tytułem wykonawczym. Bywa, że wierzyciel już od jakiegoś czasu jest w jego posiadaniu. Przykładem może być bowiem wyrok sądu nawołujący do płacenia alimentów.  

Bez kosztów

Dzięki temu każdy z nas ma możliwość szybkiego odzyskania swoich długów. Prawda jest bowiem taka, że za poszczególnych dłużników płacą osoby rzetelne, które są odpowiedzialne za swoje zobowiązania. Dlatego władze postanowiły wypowiedzieć wojnę niesolidnym kredytobiorcom. Wpisanie swojego dłużnika w rejestrze jest oczywiście bezpłatne.

Bat na nierzetelnych pracodawców

Dodatkowo została uruchomiona darmowa infolinia dla tych konsumentów, którzy chcieliby zgłosić dłużnika. Pod jej numerem można uzyskać poradę na temat tego, w jaki sposób dokonać wpisu. Od jakiegoś czasu możliwe jest również umieszczanie w rejestrze nierzetelnych pracodawców, którzy umywają ręce od wypłaty świadczenia za wykonaną pracę.

Sprawdź też: Przedawnienie należności - na co może liczyć dłużnik?

Jak zgłosić dłużnika?

Aby móc dopisać dłużnika, należy spełnić trzy warunki. Pierwszym jest zaległość w spłacie powyżej 60 dni, drugim – konieczność poinformowania konsumenta o potencjalnym wpisie do BIG-u (jeżeli nie dokona spłaty), trzecim – zgłoszenie do sądu, aby ten wydał sądowy nakaz zapłaty. By nie zdarzało się tak, że konsumenci wpisują inne osoby czy firmy na czarną listę ze zwykłej złośliwości, powstał warunek zgłoszenia sprawy bezpośrednio do sądu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam