Jak działają bankowe przelewy na telefon?

2014-05-16 19:15:00

Na rynku usług bankowych rośnie konkurencja w dziedzinie ekspresowych przelewów. Do niedawna klienci banków mieli do dyspozycji jedynie bankowość internetową; dzisiaj przelew można wykonać zarówno z telefonu komórkowego, jak i poprzez e-mail czy popularnego Facebooka.

Na rynku usług finansowych dotyczących szybkiego przesyłania pieniędzy na odległość rządzą dzisiaj dwie firmy. Pierwsza to Expres Elixir, zaś druga to Blue Media, która zdecydowanie wcześniej oferowała natychmiastowe przelewy. Dotychczas traktowała je jednakże jako prolog do prawdziwych rewolucji w tym zakresie. W ostatnim czasie swego rodzaju przełomem stały się przelewy przez telefon komórkowy. Jako że dzisiaj prawie każdy ma taki telefon, jest to rozwiązanie ogólnodostępne. Do niedawna tego rodzaju usługa była płatna, jednak od kilku miesięcy banki promują ją jako całkowicie bezpłatną.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Jak wykonać przelew przez telefon? Każdy bank ma inny system związany z transferem środków do innego banku. Getin Bank uruchomił aplikację, która umożliwia dokonanie przelewu poprzez SMS. W treści SMS-a wpisujemy numer rachunku beneficjenta, kwotę oraz tytuł i wysyłany na wskazany numer telefonu. W Banku Pocztowym procedura związana z przelewami przez komórkę wygląda nieco inaczej. W pierwszej kolejności klient dzwoni do bankowego konsultanta, który przeprowadza wstępną weryfikację telefoniczną. Jest to rutynowa procedura podczas obsługi telefonicznej. Po szczegółowym wywiadzie konsultant zadaje kilka pytań na temat osoby, do której ma trafić przelew. Następnie klient będzie zobowiązany do podania numeru rachunku, na jaki ma trafić przelew. Dokonując przelewu w takiej formie, należy pamiętać, żeby sprawdzić stan naszego konta osobistego. Jeżeli na rachunku nie ma środków, to próba realizacji przelewu będzie powtarzana przez kolejnych 5 dni. Wyjątkiem od tego są transfery pieniędzy do Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdź też: W jakich godzinach banki realizują przelewy?

Kolejnym bankiem, który w niedawno uruchomił przelewy przez telefon, jest mBank. Procedura wygląda podobnie jak w Banku Pocztowym. Dodatkowo w mBanku będzie możliwość robienia przelewów przez Facebooka bez znajomości rachunku odbiorcy.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam