Jak zrobić przelew przez Facebook?

2014-05-07 18:12:00

W ciągu kilku ostatnich lat wiele zmieniło się na polu bankowym. Coraz częstsze stało się korzystanie z bankowości internetowej, ba, wiele osób nie wyobraża sobie dzisiaj konta bez tej usługi. Jedną z nowych funkcjonalności jest możliwość zlecania przelewów przez serwis Facebook.

Kolejnych innowacji ciąg dalszy. Media społecznościowe odgrywają w naszym życiu dosyć istotną rolę. Na tyle istotną, że banki postanowiły wykorzystać ich potencjał, dając nam możliwość dokonywania przelewów poprzez najpopularniejszy portal społecznościowy – Facebook. Największą zaletą tej usługi jest to, że nie musimy znać numeru rachunku odbiorcy, aby wykonać przelew.

Jako pierwszy przelewy przez Facebooka zaproponował jeszcze dawny Alior Sync (obecnie markę tę zastąpiła marka T-Mobile Usługi Bankowe). W ślad za nim szybko poszedł Getin Bank, który tak szeroko wypromował tę usługę, że większość konsumentów myśli, iż to on jest prekursorem w tej dziedzinie. Ostatnio przelewy przez Facebook wprowadził do swojej oferty również mBank.

Ciężko przewidzieć, czy przelewy tego typu staną się na tyle popularne, by banki chciały je rozwijać. Wszystko zależy od grupy docelowej klientów. Z pewnością tego rodzaju udogodnienia kierowane są do osób w młodym wieku, przeważnie studentów, dla których Facebook jest dzisiaj naturalnym środowiskiem.

Idea, jaka przyświeca owym przelewom, jest jasna: operacje tego typu mają być proste i mało wymagające. Po aktywowaniu bankowości elektronicznej możemy poprzez Facebooka przelewać niewielkie kwoty bez znajomości numeru konta bankowego. Przelew przez Facebook jest możliwy dzięki specjalnej aplikacji, którą na dzień dzisiejszy posiada tylko kilka banków. Aby móc korzystać z tej aplikacji, należy uaktywnić usługę poprzez bankowość internetową. Przelewy mogą być wykonane tylko do naszych znajomych na Facebooku, zaś maksymalna kwota przelewu jednorazowego to 50 złotych. Limit dzienny to 200 złotych. Dodatkowo przelew możemy w każdej chwili zablokować bądź cofnąć. Aby móc przelać środki z poziomu portalu, należy wprowadzić numer telefonu albo adres e-mail adresata.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam