Jak korzystać z rankingów kredytów?

2014-06-02 13:49:00

Masz dostęp do Internetu i chcesz wybrać atrakcyjną ofertę kredytową? Nie bój się skorzystać z rankingów i porównywarek kredytowych. 

Coraz więcej Polaków korzysta z kredytów i pożyczek, udzielanych przez różne instytucje finansowe. Włączając telewizor czy surfując w Internecie, co rusz trafiamy na reklamę „atrakcyjnego i niedrogiego kredytu”, w której miła aktorka przekonuje, że lepszej oferty nie znajdziemy nigdzie indziej. Nie oszukujmy się jednak, tak naprawdę nie ma tanich kredytów. Jedyne, co nam pozostaje, aby nie dać się nabić w butelkę, to porównać oferty wielu banków i wybrać tę, która jest dla nas najkorzystniejsza.

W dobie powszechnego dostępu do Internetu warto korzystać z różnych porównywarek i kalkulatorów kredytowych. Pomogą nam one dopasować parametry kredytu do naszej sytuacji materialnej i rodzinnej. Oczywiście, należy umieć posługiwać się zarówno porównywarkami, jak i kalkulatorami kredytowymi. Tego typu narzędzia służące pomocą potencjalnym kredytobiorcom można znaleźć na przykład na stronie Comperia.pl.

Dogłębna analiza pozwoli przyszłemu klientowi banku na uzyskanie odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Jaką kwotę zobowiązania trzeba będzie spłacić, łącznie z naliczonymi odsetkami?
  • Jaka będzie prowizja od udzielonego kredytu?
  • Jakie dodatkowe koszty i opłaty manipulacyjne doliczy kredytodawca?
  • Czy kredyt obejmuje ubezpieczenie i o ile więcej przez to zapłacimy?

Rzecz jasna, im niższa całkowita kwota, tym oferta banku jest dla nas korzystniejsza.

W trakcie porównywania ofert kredytowych warto zwrócić uwagę na to, czy bank nie wymaga od nas tzw. transakcji wiązanej, czyli wykupienia dodatkowych usług, za które w późniejszym terminie będziemy musieli zapłacić.

W przypadku promocyjnych ofert kredytowych warto zapoznać się z dokładną datą obowiązywania promocji. Może bowiem tak się zdarzyć, że atrakcyjna oferta szybko przestanie obowiązywać, a my będziemy płacić wyższe raty.

Rankingi i porównywarki kredytowe są tworzone z uwzględnieniem rozmaitych kryteriów. Nie należy im ślepo wierzyć. Najniższe oprocentowanie nie zawsze jest najbardziej korzystne dla klienta. Bank potrafi sobie je zrekompensować – np. poprzez wyższą prowizję lub też dodatkowymi usługami, które trzeba będzie wykupić, aby dostać kredyt gotówkowy.

Jeżeli nie mamy pewności, że dobrze odczytujemy dane z rankingów i porównywarek, warto zasięgnąć porady doradcy finansowego, który wyjaśni nam wszelkie zawiłości i niejasności w ofertach bankowych. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam