Sam możesz sprawdzić swój BIK

2014-06-02 11:41:00

Planujesz spotkanie z doradcą bankowym w sprawie kredytu? Przygotuj się do rozmowy i sam sprawdź swój BIK. 

Niewiele osób wie, że podjąwszy decyzję o zaciągnięciu kredytu bankowego, można wcześniej przygotować się do rozmowy z doradcą bankowym. Niestety Polacy nie pamiętają, że bez większego kłopotu można monitorować stan swoich zobowiązań finansowych, chroniąc się w ten sposób przed nadmiernym zadłużeniem, a nawet przed wyłudzeniem kredytu.

Biuro Informacji Kredytowej, popularnie zwane BIK-iem, obecnie umożliwia swoim klientom szybki dostęp do informacji na temat historii spłat rat kredytowych oraz oceny punktowej. Kredytobiorca ma również wgląd do danych, które na bieżąco przesyłają banki i rozmaite SKOK-i. Biuro Informacji Kredytowej uruchomiło ten serwis nie tylko dla wygody kredytobiorców, lecz przede wszystkim w celu edukacji i podniesienia świadomości finansowej przeciętnego Kowalskiego.

W ten sposób potencjalny kredytobiorca zastanowi się kilkakrotnie, zanim podejmie decyzję o zaciągnięciu kredytu, oraz świadomie i odpowiedzialnie zacznie korzystać z coraz to bogatszego wachlarza usług bankowych. Ponadto dostęp do historii kredytowej niewątpliwie zapobiega powstawaniu nadmiernego zadłużenia. Warto wiedzieć, jakie dane figurują w BIK i kto może tam „trafić”.

 W Biurze Informacji Kredytowej umieszcza się następujące dane:

  • dane osobowe;
  • dane na temat zobowiązań wobec banków i SKOK-ów, między innymi: datę powstania zobowiązania, rodzaj, okres spłaty, walutę zaciągniętego kredytu, systematyczność spłat;
  • inne informacje o zadłużeniu.

W BIK-u można znaleźć się w chwili składania wniosku o kredyt lub po zaciągnięciu zobowiązania finansowego. Przechowywane są w nim wszystkie dane, zarówno na temat terminowo spłacanych zobowiązań, jak i tych z zadłużeniami. Wypis z rejestru następuje po spłacie całego zobowiązania. Jednak pomimo uregulowania kredytu nadal można figurować w BIK-u, dane są udostępniane bankom i SKOK-om w celu oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego.

Systematyczne regulowanie swoich zobowiązań wiąże się z pozytywną historią w BIK, co w przyszłości może nam pomóc w uzyskaniu kredytu na preferencyjnych warunkach, skróceniu i uproszczeniu procedur w trakcie podpisywania umowy kredytowej lub też obniżenie opłat i prowizji.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam