Co doradca w banku musi powiedzieć o kredycie?

2014-09-09 09:57:54

Planujesz zaciągnąć kredyt bankowy? Dowiedz się, jakie informacje musi przekazać Ci doradca w banku na temat podpisywanej umowy o finansowanie. 

W chwili obecnej na polskim rynku działa wiele instytucji finansowych, które mają rozmaite, zróżnicowane oferty handlowe. Banki prześcigają się w walce o klienta. Z każdej niemal strony „atakują” nas reklamy w telewizji, banery reklamowe na stronach internetowych, ulotki i inne formy promocji kredytów i pożyczek bankowych. Niestety wielu z nas kompletnie nie orientuje się w ofertach, a co za tym idzie, nie ma „zielonego pojęcia” o parametrach i warunkach, na jakich można zawrzeć umowę kredytową. Dlatego też jeżeli już zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu bankowego, to warto zasięgnąć porady doradcy finansowego, który pomoże nam wybrać najbardziej optymalną dla nas ofertę.

Warto jednak wiedzieć, co doradca bankowy powinien nam przekazać, abyśmy byli pewni, że nic nie zostało przed nami ukryte:

  • Po pierwsze klient, który idzie do banku zasięgnąć informacji o kredycie, powinien otrzymać standardowy formularz informacyjny, w którym zawarte będą wszystkie informacje na temat kosztów. W ten sposób będziemy mieć możliwość szybkiego i łatwego porównania parametrów różnych ofert.
  • Po drugie, jeżeli czegoś nie rozumiemy (a przecież mamy do tego prawo, bo nikt z nas nie urodził się bankowcem), doradca finansowy powinien nam wszystko wytłumaczyć w prosty i zrozumiały sposób.

Oczywiście należy mieć świadomość, że w gestii doradcy finansowego leży to, abyśmy wybrali taką ofertę, z której on będzie miał największą prowizję. Dlatego też zanim udamy się do placówki banku, zastanówmy się bardzo poważnie nad tym, jaki kredyt z jakimi parametrami nas interesuje – czego konkretnie potrzebujemy.

Oczywiście nie możemy również generalizować, że każdy doradca tylko czeka na to, aby „wcisnąć” nam do rąk niekorzystną umowę, ale nie możemy po prostu mieć do niego stuprocentowego zaufania. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie zaproponowane oferty, przyjrzeć się im dokładanie, wysłuchać rady doradcy i samemu podjąć decyzję. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam