Dbaj o pozytywną historię kredytową

2014-06-09 13:12:00

Myśl przyszłościowo i dbaj o pozytywną historię kredytową. Może Ci się przydać w razie konieczności zaciągnięcia nowego kredytu. 

O tym, jak ważne jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej, zapewne większość z nas przekonało się na własnej skórze. Warto dbać zawczasu o to, aby banki i inne instytucje finansowe patrzyły na nas przychylnym okiem. Jeżeli jednak nie mamy żadnej wiedzy na temat kredytów i skomplikowanych relacji na linii kredytobiorca–bank, warto dowiedzieć się, dlaczego warto dbać o pozytywną historię kredytową.

Należy przede wszystkim mieć tą świadomość, że każdy kredyt, który kiedyś zaciągnęliśmy, został odnotowany w naszej historii kredytowej. Może więc jednocześnie stać się ułatwieniem lub też uniemożliwić nam uzyskanie kolejnej pożyczki. Przy ubieganiu się o kolejną pomoc finansową nie wystarczy tylko udokumentować swoje dochody i zatrudnienie, lecz również posiadać pozytywną historię kredytową. Warto pamiętać o tym, zwłaszcza jeżeli zdarzały nam się opóźnienia w spłacie poprzedniego kredytu, przekraczające 30 dni. Wtedy bank może wszcząć proces windykacyjny oraz naliczyć odsetki karne. Jeżeli zdarzały nam się opóźnienia w spłacie poprzednich kredytów, to możemy mieć poważne problemy z zaciągnięciem nowych zobowiązań. Dlatego też warto dbać o pozytywną historię kredytową. Jak to robić? Poprzez spłacanie wszystkich zobowiązań w terminie.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że okresowo sami możemy sprawdzać stan swojej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Nie jest to czynność bardzo skomplikowana, a jednocześnie pozwoli nam na monitorowanie wpisów w BIK, ich korektę i ewentualną aktualizację. Warto przy tym pamiętać, że lepiej posiadać jakąkolwiek historię kredytową, od kompletnego jej braku. Dla banków bardziej wiarygodny jest kredytobiorca, który ma wpisy w BIK-u, aniżeli taki klient, który ma czyste konto i nigdy nie zaciągał żadnych kredytów lub pożyczek. Jeżeli nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych i nie mamy wpisów w BIK-u, to trudno będzie potencjalnemu kredytodawcy ocenić nasze uczciwe zamiary i przekonać o regularności przyszłych spłat.

Wpisów w BIK nie należy się więc obawiać - przynajmniej tych pozytywnych. Trafia tam każdy, kto posiada kredyt, debet na koncie, kartę kredytową itp. Trzeba jedynie dbać o to, aby nie przytrafiały nam się poważniejsze opóźnienia, które negatywnie mogą wpływać na naszą wiarygodność kredytową wobec banków. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam