Sprawdzone metody na podniesienie zdolności kredytowej

2014-06-09 14:03:00

Starasz się o kredyt bankowy? Sprawdź, w jaki prosty sposób możesz podnieść swoją zdolność kredytową.

Wielu z nas stara się lub też starało się o uzyskanie kredytu bankowego. Dlatego też niewątpliwie spotkaliśmy się z pojęciem zdolności kredytowej i wiemy, jak jest ona ważna dla potencjalnego kredytobiorcy. Bez odpowiedniej zdolności kredytowej żaden bank nie udzieli nam wsparcia finansowego. Mało z nas wie jednak, że istnieją sposoby na poprawienie zdolności finansowej, dzięki którym łatwiej i szybciej uzyskamy wymarzony kredyt bankowy.

Po pierwsze, warto uporządkować domowe finanse. Jeżeli posiadamy kartę kredytową, to warto z niej zrezygnować, zwłaszcza jeżeli w naszych planach jest zaciągnięcie kredytu. Po drugie, jeśli posiadamy limit na koncie osobistym, warto go zmniejszyć do minimalnej kwoty. Obie te rzeczy, tak prozaiczne i ułatwiające nam życie, w znaczący sposób obniżają naszą zdolność kredytową w oczach banków. Poza tym, zanim zaczniemy starać się o nowy kredyt, należy przede wszystkim spłacić stary. Posiadanie dwóch kredytów w dużym stopniu obniża kwotę, którą możemy pozyskać w ramach następnej pożyczki.

Należy również pamiętać, że wszystkie banki przed udzieleniem kredytu lub pożyczki sprawdzają informacje na temat wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w popularnym BIK-u. Znajdują się tam informacje na temat zaciągniętych przez konsumentów i przedsiębiorców zobowiązań oraz o tym, jak wywiązujemy się z regulowania zadłużenia.

Jeżeli o wysokokwotowy kredyt stara się osoba młoda, która nigdy nie zaciągała żadnych zobowiązań finansowych i nie ma historii w BIK-u, to warto, aby postarała się o nawet niewielką pożyczkę i szybko i w terminie ją spłaciła. W ten sposób buduje sobie pozytywną opinię i dobrą historię w BIK-u jako solidny kredytobiorca, przez co łatwiej jej będzie zaciągnąć kolejny kredyt na lepszych warunkach. Warto co jakiś czas sprawdzać przy tym samemu wpisy na swój temat zamieszczone w Biurze Informacji Kredytowej. Nie tylko będziemy mieć świadomość, jaką posiadamy wiarygodność wobec banków, ale również będziemy mogli sprostować błędne lub nieaktualne informacje.

Bardzo dobrym sposobem na zwiększenie swojej zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu spłaty aktualnie posiadanych zobowiązań, zwłaszcza jeżeli mamy kłopoty z ich regulowaniem. W ten sposób nasza miesięczna rata ulega zmniejszeniu, a my posiadamy więcej gotówki do dyspozycji.

Doskonałym sposobem na zwiększenie zdolności finansowej jest także zaciągnięcie wspólnego kredytu razem z rodziną. Może to mieć zastosowanie w przypadku kredytu hipotecznego, kiedy wspólnie do kredytu mogą wstąpić rodzice, teście, a nawet rodzeństwo. W niektórych przypadkach mogą to być również osoby niespokrewnione.

Niewątpliwie dużym atutem dla banku jest również udokumentowanie przez kredytobiorcę ciągłości zatrudnienia i dochodów. Klienci, którzy mają umowy o pracę na czas nieokreślony, są przychylniej traktowani przez banki w porównaniu do tych kredytobiorców, którzy zatrudnieni są na umowy czasowe, o dzieło lub na zlecenie. 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam