Jak banki patrzą na (złą) historię kredytową?

2014-05-30 18:07:00

Aby myśleć o kredytach bankowych, należy posiadać zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową. Co będzie jednak, gdy historia w BIK nie przedstawia się najlepiej?

Przed kryzysem banki prowadziły inną politykę kredytową, były bardziej przyjazne dla swoich klientów. Kredyty bez zaświadczeń, formalności, poręczycieli czy kredyty bez BIK, czyli bez weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej, stanowiły standard. Obecnie normą jest sprawdzanie historii kredytowej osób starających się o kredyt. Jeżeli historia kredytowa nie będzie pozytywna, klient może zapomnieć o pożyczce. Z tego względu stale należy dbać o wizerunek kredytowy.

Biuro Informacji Kredytowej

Zadłużenia Polaków rosną - coraz większe kłopoty ze spłatą nie tylko kredytów, ale również opłat za mieszkania, rachunków za prąd, wodę i gaz. Nie dziwi więc, że banki, udzielając kredytów, badają sytuację finansową oraz historię kredytową klientów. Słusznie zauważył jeden z analityków finansowych, że rozpoczynając przygodę z bankami poprzez założenie rachunku osobistego, lokat bankowych czy też sięgając po kredyt, każy pisze własny życiorys finansowy, tzw. bankowe CV. BIK przechowuje i aktualizuje wszystkie dane. Mogą po nie sięgnąć nie tylko banki, ale również klienci, którzy chcą sprawdzić bieżącą sytuację kredytową. Warto ją analizować, bowiem niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy zapisywane są nieprawdziwe dane. Oczywiście czasami nie jest to wina BIK-u. Dlatego warto od czasu do czasu wnioskować do BIK-u o udostępnienie kompletu danych na swój temat.

Najlepiej jednak pozostać solidnym i wiarygodnym klientem, spłacając w terminie swoje zobowiązania. Ponieważ różnie się zdarza, trzeba pamiętać, że dopiero po upływie pięciu lat od chwili spłaty zobowiązań finansowych względem banku zostaną one wymazane z bazy danych BIK-u. Jak słusznie zauważa Comperia.pl, BIK to nie jest czarna lista nieuczciwych kredytobiorców, ale wykaz wszystkich, czyli tych, którzy nie spłacali w terminie kredytów, i tych, którzy uczciwie regulowali zobowiązania finansowe.

Polityka małych kroków kredytowych

BIK jest fundamentem budowy zaufania na linii klient-bank. Należy o tym pamiętać i przestrzegać zasad. Warto najpierw zaciągnąć niewielki kredyt gotówkowy i w miarę szybko go spłacić, ponieważ wówczas uzyska się pozytywne akcenty kredytowe i tym samym zwiększy własne szanse na przyszły kredyt hipoteczny. Budowa pozytywnej historii kredytowej jest kluczowym elementem w procesie ubiegania się o kredyty bankowe.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam