Różnice między oprocentowaniem nominalnym a RRSO

2014-05-14 13:32:00

Konsument, który chce zaciągnąć kredyt, powinien już na starcie dokładnie wiedzieć, na czym polega różnica między RRSO a oprocentowaniem nominalnym.

Jeśli decydujemy się na wzięcie kredytu, to trzeba się do tego trochę przygotować od strony merytorycznej. Nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy wszak tylko dostęp do Internetu i sprawdzenie informacji na fachowych stronach. W sytuacji, gdy myślimy o kredycie, należy dokładnie przeanalizować jego istotne komponenty. Chodzi tu przede wszystkim o elementy, które wpływają na ostateczny całkowity koszt kredytu. Jeśli będziemy wiedzieć, jak obliczany jest koszt kredytu, to będzie nam łatwiej zrozumieć kwestie związane z jego kosztem. Oczywiście w tym procesie zdobywania informacji koniecznie należy zacząć od dwóch jakże ważnych terminów, czyli oprocentowania nominalnego i RRSO.

Oprocentowanie nominalne to wartość, która ukazuje tylko oprocentowanie kredytowanego kapitału. Ten wskaźnik zgodnie z polskimi przepisami nie może być wyższy niż czterokrotność wartości aktualnej stopy kredytu lombardowego NBP. Tę kwestie reguluje ustawa antylichwiarska. Jej celem jest zapobieganie sytuacji, w której banki narzucają swoim klientom zbyt wysokie odsetki. Każdy bank jest zobowiązany respektować tę zasadę pod groźbą kary.

Drugim wskaźnikiem jest RRSO. Pod tym skrótem kryje się określenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Krótko mówiąc, to właśnie RRSO jest sumą wszystkich kosztów kredytu. W nim zawiera się również oprocentowanie nominalne. Co istotne, RRSO jest podawane w ujęciu procentowym.

Jeśli chcemy porównać oba wskaźniki, to po pierwsze - RRSO jest wskaźnikiem bardziej pojemnym. Po drugie, jest to wskaźnik zawierający więcej i bardziej istotnych dla klienta informacji. Załóżmy, że porównujemy dwa kredyty. Jeżeli skupimy się tylko na oprocentowaniu nominalnym, to nie będziemy tak naprawdę wiedzieć, ile na końcu będzie nas kosztować dana pożyczka. Ten wskaźnik nie uwzględnia przecież opłat dodatkowych, prowizji, ani kosztu składki ubezpieczeniowej. Te wymienione elementy są zawarte w RRSO.

Podsumowując, dla osób zainteresowanych kredytami wiedza na temat relacji między RRSO a oprocentowaniem nominalnym jest wiedzą podstawową. Bez niej nie zrozumiemy tak naprawdę, ile będzie nas kosztować skorzystanie z usług kredytowych danego banku. W procesie wyboru kredytu należy przy tym sugerować się przede wszystkim wysokością RRSO.

Marzena Kazbieruk