Kredyt i pożyczka to nie to samo

2014-05-13 15:07:00

Często spotykamy się z reklamami kredytu, które okazują się później pożyczkami. Warto zdawać sobie sprawę z różnicy między tymi dwoma instrumentami.

Każda osoba, która jest zainteresowana korzystaniem z usług finansowych, powinna już na samym wstępie poznać różnicę między kredytem a pożyczką. Wśród laików pokutuje często błędne mniemanie, jakoby kredyt i pożyczka były tym samym. W rzeczywistości tak nie jest. Ta informacja powinna nas ostrzec przed zbyt dosłownym traktowaniem wyżej wymienionych określeń. W szczególności dotyczy to pojęcia kredytu. To słowo jest nadużywane w reklamie, zwłaszcza pozabankowych firm pożyczkowych, i najczęściej nie ma wiele wspólnego ze swoim oryginalnym znaczeniem.

Należy zacząć od tego, że kredyt to produkt finansowy, który może być oferowany tylko i wyłącznie przez bank. Jeśli jakaś instytucja oferuje nam produkt pod nazwą kredytu, a nie jest bankiem, to oznacza tym samym, że nie otrzymamy kredytu tylko coś innego - pożyczkę gotówkową. Gdyby chodziło tutaj tylko o samą nazwę, to problem nie wart byłby dyskusji. Problem z różnicą między kredytem a pożyczką leży jednak w zabezpieczeniu tych instrumentów. Jeśli dajmy na to bank oferuje nam kredyt, to jest on zabezpieczony przez specjalny fundusz bankowy. Ten fundusz daje nam pewność, że otrzymamy pieniądze i że wypłata będzie pewna i zostanie dokonana bez większych problemów.

W przypadku pożyczek udostępnianych przez prywatne firmy takiej pewności nie ma, ponieważ oferują je instytucje spoza systemu bankowego. W takich sytuacjach jedynym zabezpieczeniem są środki samego pożyczkodawcy. Nie ma żadnej trzeciej instancji, która by nas chroniła przed problemami z wypłatą. Oczywiście liczącym się firmom pożyczkowym zależy na jak najlepszej opinii i udokumentowania tego, że są w pełni wypłacalne. Problem może się jednak pojawić, gdy będziemy mieć do czynienia z małymi firmami. W takich sytuacjach niebezpieczeństwo ich wypłacalności jest nieco większe.

Jak widać, różnica między kredytem i pożyczką istnieje. Nie jest to tylko kwestia uzusu językowego. Mimo że na rynku usług finansowych pełno reklam dotyczących "kredytów bez BIK", pamiętać należy, że kredytów mogą udzielać tylko banki.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam