Zero prowizji czy niższe oprocentowanie kredytu?

2014-05-13 09:40:00

Wybierając między różnymi ofertami kredytów, stoimy nierzadko przed trudnym wyborem: lepiej wybrać niższe oprocentowanie czy zerową prowizję?

Kredytu na rynku usług bankowych rozmaitych promocyjnych ofert kredytowych jest wiele. Co więcej, tego typu propozycje cały czas się mnożą. W tej sytuacji konsument stoi przed trudnym wyborem. Trzeba przecież zdecydować, który kredyt jest najlepszy. Może przy tym posiłkować się licznymi porównywarkami ofert lub wiedzą specjalistów. Niemniej jednak cały proces decyzyjny mnogością ewentualności potrafi zwyczajnie przytłoczyć.

Przykładem takiego trudnego wyboru jest decyzja, czy lepiej jest wziąć kredyt mający zerową prowizję czy może opcję z niższym oprocentowaniem. Jeśli mamy przed sobą taki dylemat, to trzeba wiedzieć, że da się go rozwiązać i to nawet szybciej niż myślimy. W sytuacji, gdy trzeba wybrać między kredytami, konsument nie może porównywać pojedynczych parametrów kredytu. Dlaczego? Odpowiedzi są dwie. Pierwsza to zbędny wysiłek i ryzyko zawrotu głowy. Gdyby przyszło nam przecież porównywać wysokości prowizji i odsetek we wszystkich kredytach, to by było to nie lada wyzwanie. Druga to z kolei fakt, że trzeba do takich kwestii podchodzić holistycznie.

Porównywanie pojedynczych parametrów mija się z celem. Nie pomoże nam podjąć ostatecznej decyzji. To, na co należy zwrócić uwagę, to całkowity koszt kredytu. Oczywiście jest on wypadkową takich parametrów jak prowizja, odsetki czy koszt składki ubezpieczeniowej. Traktowane osobno parametry te nic nam nie powiedzą o tym, ile za pożyczkę zapłacimy. Niestety ten błąd popełnia wiele osób - zamiast wziąć pod uwagę wszystkie istotne czynniki i dopiero wtedy wybrać między dwoma kredytami, skupiają się całkowicie na detalach, np. zastanawiając się nad tym, czy lepiej wybrać ofertę bez prowizji, czy może jednak z niższym oprocentowaniem.

Wybranie właściwej oferty kredytowej możliwe jest dopiero po uwzględnieniu kosztów całościowych. Wystarczy je zwyczajnie zsumować i uzyskamy wskaźnik, dzięki któremu proces decyzyjny będzie przyspieszony. Obecnie na rynku są także rozwiązania, które nam w tym pomogą. Mamy tu na myśli przede wszystkim porównywarki kredytów. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich algorytmów porównują one sprawnie, szybko i - co najważniejsze - rzetelnie różne opcje.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam