Chcesz tanią pożyczkę? Weź kredyt celowy

2014-05-13 11:06:00

Kredyt celowy jest jednym z najlepszych sposobów na zrealizowanie swoich planów tanim kosztem.

Pod nazwą „kredyt celowy” kryje się rodzaj kredytu zaciągany po to, aby przeznaczyć pozyskane środki na konkretny cel, np. by zakupić konkretną ruchomość lub nieruchomość. Klient, który decyduje się na wzięcie takiego kredytu jest zobowiązany podać, na co zostaną te środki finansowe spożytkowane. W przypadku kredytów gotówkowych lub pożyczek gotówkowych sytuacja wygląda nieco inaczej. W przypadku pożyczek w ogóle nie trzeba zaznaczać, na co zamierzamy wydać uzyskane pieniądze, a w przypadku kredytów gotówkowych wystarczy cel jedynie ogólnie nakreślić. Regułą jest raczej dowolność po stronie klienta w zakresie wydatkowania pozyskanych funduszy. Sam fakt, że konsument musi podać cel kredytu nie sprawia, że kredyt celowy jest rozwiązaniem tak wyjątkowym. W końcu znamy takie kredyty gotówkowe, które posiadają dokładnie ten sam wymóg. Różnica między tymi dwoma opcjami polega jednak na czymś bardziej zasadniczym.

Jeśli weźmiemy kredyt gotówkowy, to bank przeleje pożyczone pieniądze na nasze konto. Dopiero z tego konta pieniądze trafią do naszego kontrahenta. Oznacza to w praktyce tyle, że realizacją transakcji zakupu zajmujemy się my sami jako kredytobiorca. W przypadku kredytu celowego wygląda to nieco inaczej. Tutaj pieniądze pożyczone z banku nigdy nie trafiają na nasze konto. Bank od razu przelewa je na konto kontrahenta tak, aby móc zrealizować pożądaną transakcję.

Kredyty celowe są stale obecnego w ofertach banków. Warto wziąć pod uwagę takie propozycje, ponieważ są one atrakcyjne finansowo. Decydując się na taki właśnie kredyt, będziemy mogli kupić cały szereg ruchomości i dóbr, a jednocześnie otrzymamy kredyt na korzystnych zasadach - często dużo tańszy niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Trzeba pamiętać w tym miejscu, że kredyty celowe często umożliwiają rozłożenie spłaty zobowiązania na dłuży okres niż kredyty gotówkowe.

Warto więc zapytać o niego w naszym banku, jeśli planujemy zrealizować konkretną inwestycję, ponieważ może się okazać, że taki kredyt będzie dużo lepszą opcją dla nas niż inny rodzaj pożyczki.

Ilona Maciejuk