Porównywanie pożyczek nie tak skomplikowane, jak się wydaje

2014-08-22 13:53:42

Proliferacja pożyczek na rynku finansowym sprawia, że wybranie najlepszej oferty wydaje się trudne. Na szczęście to tylko iluzja.

Pożyczki gotówkowe, które możemy uzyskać rozmaitymi kanałami sprzedaży, mają bardzo różną postać. Najczęściej pożyczki kojarzymy jednak z firmami pożyczkowymi i rynkiem pozabankowym. W bankach wszak otrzymujemy zwykle kredyty. Wielu z nas uważa, że wybór pożyczek na rynku pozabankowym jest tak duży, że nie sposób jest wybrać najlepszą ofertę. Jest to twierdzenie błędne.

Przy wyborze najlepszej pożyczki najważniejsze jest właściwe porównanie produktów. Jeżeli chcemy dobrze porównać na przykład dwie pożyczki, to musimy wiedzieć, pod jakim względem je zestawiamy. Z perspektywy pożyczkobiorcy takich czynników jest tylko kilka. W pierwszej kolejności porównujemy odsetki. Po drugie – koszty dodatkowe. Po trzecie – warunki i wymogi dodatkowe.

Pierwsze dwa kryteria można określić ogólnie kosztami. Jeśli chcemy wiedzieć, która pożyczka jest lepsza, to wystarczy porównać, ile zapłacimy za jedną, a ile za drugą. Oczywiście często informacje o kosztach pożyczki są dość zawiłe, ale w praktyce zawsze jesteśmy w stanie określić, jakie są koszty po głębszej analizie i wczytaniu się w umowę. Tutaj zwracamy oczywiście uwagę na wszystkie opłaty: odsetki, ubezpieczenia i opłaty dodatkowe, a nawet ewentualne kary za opóźnienia w spłacie. Jeśli chodzi o wymogi, to pod uwagę należy wziąć kwestie formalne, czyli którą pożyczkę jest dostać łatwiej, a na którą trzeba czekać dłużej.  

Takie porównywanie ofert możemy zrobić na własną rękę i wcale nie musi ono nas kosztować wiele czasu. Jeśli jednak nie mamy wolną chwilę albo nie czujemy się wystarczająco kompetentni, zawsze możemy skorzystać ze specjalnych porównywarek pożyczek w Internecie. Przykładem takiej porównywarki jest Comperia.pl. Porównywarka taka jak ta pozwala na analizę najnowszych propozycji rynkowych. Aktualne dane, dokładne informacje i przejrzyste przedstawienie wszystkich elementów kosztu umowy kredytowej sprawiają, że w krótkim czasie zdobędziemy niezbędną nam wiedzę.

Porównywanie pożyczek wcale nie jest zadaniem ponadludzkim. Jest to stosunkowo prosta czynność, którą mogą za nas przeprowadzić odpowiednie narzędzia. Internetowe porównywarki sprawdzają się w tym przypadku znakomicie. Jeśli zaś nie one, to zawsze wszystko możemy zrobić samemu.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam