Które zawody uprawniają do tańszych kredytów?

2014-10-07 09:45:52

Wysokie koszty kredytów odstraszają wielu potencjalnych klientów banków, jednak istnieją też grupy zawodowe, które mogą liczyć na pewne udogodnienia w kwestii ceny. Jakie profesje będą uprzywilejowane?

Nie jest tajemnicą, że banki stosują skomplikowane procedury weryfikacji zdolności i wiarogodności kredytowej osób wnioskujących o kredyty. Znalezienie klienta zainteresowanego kredytem nie jest bowiem trudne, ale znalezienie klienta, który zaciągnie kredyt i będzie go regularnie spłacał, to już zupełnie inna historia. W związku z tym pod lupę trafiają nasze zarobki, źródło dochodów i cała historia kredytowa. Jeśli spełnimy wymagania banku, z pewnością otrzymamy kredyt i wykorzystamy go na określony cel. Istnieją jednak grupy zawodowe, dla których zaciągnięcie kredytu nie będzie tak skomplikowane, a jednocześnie ostatecznie okaże się tańsze niż w przypadku innych.

Kto znajduje się w gronie wybranych?

Z ofert preferencyjnych kredytów skorzystać mogą przede wszystkim przedstawiciele wolnych zawodów i zawodów zaufania publicznego. Wśród nich wymienić można między innymi:

  • adwokatów, radców prawnych, komorników, kuratorów sądowych, notariuszy,
  • księgowych, doradców podatkowych,
  • architektów,
  • biegłych rewidentów, rzeczoznawców majątkowych, rzeczników patentowych,
  • brokerów ubezpieczeniowych,
  • farmaceutów,
  • tłumaczy przysięgłych,
  • lekarzy, stomatologów, pielęgniarki, położne,
  • weterynarzy.

Warunki uprawniające do skorzystania z preferencyjnych warunków określają jednak banki i mają one prawo do okrojenia listy lub jej znacznego rozbudowania, np. o pracowników służb mundurowych. Skąd wynika takie podejście banków? Najprostsza odpowiedź powinna brzmieć - z doświadczenia. Analizy zdolności kredytowej niezliczonej ilości wniosków pozwoliły wyszczególnić zawody, które już na początku mogą cieszyć się większym zaufaniem banku. Wynika to głównie ze źródła dochodów, ich statystycznej wysokości, pewności zatrudnienia i otrzymywania regularnych wpływów na rachunek. Bank może dzięki temu ograniczyć procedury weryfikacyjne, a w zamian zaoferować atrakcyjniejsze warunki samego kredytu, który przecież będzie udzielony "pewnemu" klientowi.

Banki upraszczają procedury

Na jakie korzyści mogą liczyć przedstawiciele zawodów zaufania publicznego? Przede wszystkim na uproszczone procedury (często ograniczające się do dowodu i dyplomu potwierdzającego wykształcenie), niższe prowizje i oprocentowanie, a także na wydłużenie okresu kredytowania i zwiększenie maksymalnej kwoty kredytu. W tej kwestii wszystko zależy od banku i jego chęci współpracy z daną grupą zawodową.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam