Na ile opłaca się kredyt z gwarancją najniższego kosztu?

2014-09-11 13:39:16

Na ile opłacalne będą oferty kredytów z oferty z gwarancją najniższego kosztu, na które możemy zdecydować się obecnie w bankach?

Starając się o kredyt w banku, każdy klient poszukuje takich ofert, które pozwalają na zminimalizowanie kosztów kredytu. Niska rata kredytowa przy korzystnej ofercie banku znacznie ułatwia spłacanie kredytów. Obecnie na rynku bankowym popularne stały się oferty kredytowe z gwarancją najniższego kosztu.

Jak działa gwarancja najniższego kosztu?

Gwarancja jest obietnicą banku zapisaną w umowie, że jeśli klientowi zostanie zaproponowana przez inny bank lepsza oferta, wówczas ten zobowiązany jest ją przebić. Różnica pomiędzy kosztem tych dwóch produktów kredytowych zostanie zwrócona przez bank, z którym klient podpisał umowę, na podstawie zawartego do niej aneksu.

Oferty pożyczek z gwarancją najniższego kosztu przyjmują różne nazwy. Przykładowo w Alior Banku klienci mogą korzystać z kredytu "z gwarancją najniższej raty".

Ograniczenia w skorzystaniu z gwarancji najniższego kosztu

Banki zabezpieczają się w umowach, jeśli chodzi o możliwości wykorzystania gwarancji najniższego kosztu. Dodajmy, że gwarancja obowiązuje wyłącznie, gdy kredyt w innym banku jest zaciągany na taką samą kwotę i okres. Jeśli kredyt z niższą ratą zostanie przez klienta Alior Banku znaleziony do 15 dni od podpisania umowy pożyczki z Alior Bankiem, wówczas bank zaoferuje niższą ratę dla takiej samej kwoty kredytu oraz okresu kredytowania. Po 15 dniach od podpisania umowy nowy kredyt, dla którego ma obowiązywać gwarancja, musi być na taką samą kwotę jak aktualne saldo zadłużenia na rachunku kredytowym w Alior Banku, a okres spłaty musi wynosić tyle, ile zostało do końca spłacania kredytu w Alior Banku. Rata zostanie obniżona po przedstawieniu formularza informacyjnego potwierdzającego korzystniejsze warunki z oferty innego banki.

Gwarancja najniższego oprocentowania

Podobnie jak oferta pożyczki z najniższą ratą działa oferta Millenium Banku, która dotyczy gwarancji najniższego oprocentowania. Z gwarancji w Millenium Banku można skorzystać, jeśli w ciągu 30 dni kredytobiorca znajdzie niższe oprocentowanie dla tej samej kwoty pożyczki i okresu kredytowania w innym banku. Dodatkowo na niższe oprocentowanie mogą liczyć klienci, którzy zadeklarują przelewanie wynagrodzenia na konto w Banku Millennium.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytów z gwarancją najniższego kosztu zawsze warto brać pod uwagę ograniczenia stawiane przez banki, co do kwoty kredytu, zabezpieczeń czy okresu kredytowania. Nie zawsze oferta z gwarancją najniższego kosztu będzie najlepiej dopasowana do indywidualnych porzeźb klienta.  

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam