Zaległości w ZUS i US a szanse firmy na kredyt

2014-08-08 11:25:05

Badanie zdolności kredytowej klienta pozwala oszacować, czy będzie on w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Ponieważ pojęcie zdolności kredytowej jest przez prawo traktowane enigmatycznie, banki ustalają ramy kredytowe indywidualnie.

Każdy potencjalny pożyczkobiorca powinien mieć świadomość, że zostanie zbadany pod względem zdolności kredytowej. Bank dokonuje oceny przez pryzmat Biura Informacji Kredytowej. Nie bez znaczenia jest liczba zobowiązań finansowych oraz relacja z danym bankiem. Osoby prawne, czyli jednostki prowadzące działalność gospodarczą, są jeszcze dokładniej weryfikowane przez bank. Niełatwo dzisiaj wziąć kredyt na firmę. Szczególne obwarowania uzyskują podmioty z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Banki nie są dla nich łaskawe pod względem wymaganej dokumentacji.

Warunki spłaty ratalnej

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest regularne opłacanie składek ZUS i US. Jeżeli z jakiegoś powodu ktoś tego nie robił bądź ma drobne poślizgi w spłacie, powinien jak najszybciej uregulować wszystkie zaległości. Warto również negocjować z tymi instytucjami. Płatności trzeba dokonać, aczkolwiek warto spróbować rozłożyć ów dług na dogodne raty. Aby ubiegać się o raty, należy złożyć w instytucji stosowne zaświadczenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu ZUS lub US rozłoży spłatę w czasie i wystawi zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. Co w dalszych okolicznościach może doprowadzić do uzyskania wymarzonego kredytu.

Sprawdź też: Bankowa pożyczka dla firmy bez ZUS i US

Staż działalności i wyniki finansowe

Oprócz składek instytucja finansowa analizuje również staż działalności gospodarczej oraz wyniki finansowe generowane przez firmę. W wielu przypadkach banki nie uznają stażu firmy krótszego niż dwa lata lub rok. Z kolei bardziej liberalne instytucje (np. Idea Bank i FM Bank) kredytują nawet start-upy.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam