Kilka porad dla nabywców ubezpieczeń komunikacyjnych

2014-08-05 16:53:10

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest jednym z największych w Polsce. Obecnie polis dotyczących ubezpieczenia samochodu jest zawartych około 20 milionów.

Wielu nabywców ubezpieczeń komunikacyjnych nie jest zadowolonych z jakości obsługi swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej narzekają na zbyt wiele formalności związanych z kupnem ubezpieczenia lub na za niskie odszkodowania za poniesione szkody. Ryzyko wypadku samochodowego jest dosyć wysokie, przez co wiele osób ma okazję wypróbować jakość swojej firmy ubezpieczeniowej. Co zrobić, aby uchronić się przed ewentualnymi kłopotami z wypłatą odszkodowania?

Jak ustrzec się przed niewypłaceniem odszkodowania?

Niestety nie ma uniwersalnego rozwiązania, jak zapobiec niewypłaceniu odszkodowania, przynajmniej w odniesieniu do ubezpieczenia autocasco. Każdy przypadek jest indywidualny. Inaczej jest w przypadku OC, które ma zawsze taki sam zakres, w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych (TU) różni się jedynie ceną. Zanim zostanie zawarta umowa o ubezpieczenie komunikacyjne, warto sprawdzić, jakie wyłączenia odpowiedzialności są zawarte w polisie. Są to sytuacje, kiedy ubezpieczalnia może nie wypłacić odszkodowania. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy kierowca pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek. W poszczególnych TU wyłączenia mogą się różnić, zatem warto zwracać na nie uwagę, konfrontując analogiczne typy ofert u różnych ubezpieczycieli.

Ryzyko ubezpieczania się w towarzystwach typu direct

W ostatnim czasie rejestruje się coraz więcej skarg pod kątem towarzystw typu direct. Są to firmy, gdzie polisa zawierana jest przez telefon lub Internet. Zakres takich usług jest analogiczny do pozostałych firm. W takich agencjach mogą jednak wystąpić pewne problemy z szybkim rejestrowaniem szkody i wypłatą odszkodowania.

Przy wyborze ubezpieczenia samochodu warto zastanowić się, jaki zakres polisy będzie dla nas najlepszy. Im bardziej złożony pakiet, tym wyższa cena. Dodatkowo można skorzystać z wariantów pomocowych jak assistance.

Ilona Maciejuk