Wyjeżdżasz na urlop? Ubezpiecz mieszkanie

2014-07-23 18:11:21

Sezon wakacyjny to czas wzmożonych wyjazdów. Planując urlop powinniśmy zastanowić się nie tylko nad miejscem docelowym naszego pobytu, ale również ubezpieczeniem mieszkania podczas naszej nieobecności.

Zakręcenie gazu, pozamykanie okien przed wyjazdem to często jedyna forma zabezpieczenia przed nieprzewidzianymi wypadkami podczas nieobecności właścicieli. Jednak takie działania choć są jak najbardziej słuszne, nie chronią przed ewentualnym włamaniem. Mimo że na przestrzeni ostatnich lat odsetek osób korzystających z ubezpieczenia mieszkaniowego znacząco wzrósł, wśród konsumentów nadal obserwuje się niechęć do ubezpieczania nieruchomości. Jednak wykupując ubezpieczenie mieszkania można za niewielkie pieniądze zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podczas urlopu.

Sposoby ubezpieczenia domu oraz cennych przedmiotów

Wybierając polisę trzeba się zastanowić na czym dokładnie nam zależy. W przypadku ubezpieczenia domu należy przemyśleć czy lepiej zabezpieczyć dom na wartość rzeczywistą, czy wartość odtworzeniową. W przypadku przedmiotów znajdujących się w domu, ubezpieczyciel nie zapłaci za karty debetowe, kredytowe oraz dokumenty (można je ubezpieczyć w instytucji bankowej).

Ile wynosi odszkodowanie za poszczególne przedmioty?

Ubezpieczyciel zazwyczaj nie wypłaca 100 proc. wartości straconych przedmiotów. Po kradzieży sprzętu komputerowego lub fotograficznego można liczyć na maksymalnie 70 proc. wartości, przy sprzęcie biurowym - do 40 proc., przedmioty służbowe, papiery wartościowe - do 20 proc. W przypadku utraty pieniędzy można odzyskać 5 proc. całej kwoty. W sytuacji, kiedy decydujemy się na wykupienie polisy, warto gromadzić paragony lub wydruki z bankomatów. Przed podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia, warto dokładnie przeanalizować wyłączenia, czyli sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci nam środków. Zapis na jaki trzeba uważać to informacja o niewypłaceniu środków z ubezpieczenia, gdy szkody przez nas poniesione są zbyt małe. Jest to absurdalne, ale warto wiedzieć, że coś takiego istnieje w umowach ubezpieczeniowych.

Renata Grochowska