Przed wyjazdem na wakacje ubezpiecz się!

2014-08-06 10:14:31

Wakacje to czas urlopów, letniego wypoczynku i wyjazdów turystycznych. Niestety zbyt często urlopowicze zapominają o ubezpieczaniu tak mile spędzanego czasu.

Odpowiednie przygotowanie się do wakacyjnego wyjazdu jest bardzo ważne. Trzeba zgromadzić na ten cel pieniądze, zarezerwować miejsce w kurorcie za pomocą wiarygodnego biura podróży, zebrać odpowiednie dokumenty, a także ubezpieczyć taki wyjazd. Z reguły trzy pierwsze warunki z wymienionych zostają spełnione, w przypadku ostatniego bywa różnie. A co warto w tym miejscu podkreślić - ubezpieczenia wyjazdów, zwłaszcza zagranicznych, są bardzo ważne. Podczas letniego wypoczynku wiele może się zdarzyć. Wypadek, choroba – to niektóre z sytuacji wymagających interwencji lekarza czy nawet pobytu w szpitalu. Zdarza się, że niezbędny okazuje się transport chorego lub zmarłego za granicę kraju, z którego przybył. O tym często się zapomina, a jest to ogromny błąd.

Niestety rynek ubezpieczeniowy jest dla przeciętnego klienta najczęściej niezbyt przejrzysty, dlatego wybór jak najkorzystniejszej polisy turystycznej jest dość trudny. Bez względu na trudności w wytypowaniu atrakcyjnej oferty, wyjeżdżając na urlop nie tylko za granicę, ale także w kraju, należy taki wyjazd ubezpieczyć. Jeżeli sami nie potrafimy dopasować odpowiednego produktu finansowego, warto zastanowić się nad udaniem się po pomoc do brokera ubezpieczeniowego. Nie wolno jednak pomylić brokera ubezpieczeniowego z agentem, który najczęściej działa w imieniu konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Poza tym, niestety coraz częściej agenci ubezpieczeniowi, aby wywalczyć dla siebie jak najwyższą prowizję, starają się przekonać klientów na zupełnie niepotrzebne dodatkowe produkty. To właśnie dlatego lepiej postawić na brokera ubezpieczeniowego.

Tak czy inaczej, przed wyjazdem na wakacje warto brać pod uwagę wykupienie polisy ubezpieczeniowej oraz - jeżeli ktoś wybiera się do któregoś z krajów Unii Europejskiej - należy pobrać z Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Planując urlop, należy przeanalizować jak największą ochronę wszystkich wyjeżdżających, ale także pojazdu, którym urlopowicze wyjeżdżają, ponieważ nawet EKUZ nie zapewnia optymalnej ochrony. Ubezpieczyć się należy, aby móc później wypoczywać i spać spokojnie.

Renata Grochowska