Kto obowiązkowo musi wykupić OC?

2014-08-11 12:21:45

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Są sytuacje, gdy jest ono konieczne. Niektóre grupy zawodowe również powinny wykupić takie ubezpieczenie. Kto zatem obowiązkowo musi wykupić OC?

Osoby, które muszą obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC, to przede wszystkim właściciele pojazdów, które poruszają się po drogach publicznych. Każdy kierowca powinien bezwzględnie wykupić takie ubezpieczenie, jeżeli posiada zarejestrowany pojazd, bowiem za brak polisy OC płaci się wysokie kary. Jeżeli kierowca bez ważnego ubezpieczenia OC zostanie przyłapany, zapłaci mandat w wysokości ponad 3000 zł. W przypadku, gdy spowoduje wypadek nie mając ubezpieczonego auta, zapłaci odszkodowanie poszkodowanemu lub poszkodowanym osobom, za własne pieniądze. Wprawdzie początkowo za szkodę zapłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale później wszystko zostanie wyegzekwowane od właściciela pojazdu.

Bez OC daleko nie zajedziesz

Trzeba wiedzieć, że ponad 250 tys. kierowców nie wykupiło polis OC, mimo że są to polisy obowiązkowe. Części z tych osób zapewne nie stać na taki wydatek, pozostałe uważają, że jakoś się uda. Tymczasem UFG od jakiegoś czasy dysponuje systemem elektronicznym, tak zwanym „wirtualnym policjantem”, za pomocą którego jest w stanie określić, który kierowca nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia OC, dzięki czemu może wymierzyć mu ustawową karę. To jednak nie odstrasza kierowców, którzy mimo wszystko nie wykupują tego ubezpieczenia. Zapewne dlatego, że średni okres windykacji kary sięga około trzech lat, czasami nawet dłużej, więc kierowcy uważają, że „wirtualny policjant” jest tylko wirtualny.

W obliczu prawa każdy pojazd, nawet ten nieużytkowany i od miesięcy stojący w garażu lub na parkingu, musi zostać ubezpieczony. Wielu kierowców wychodzi z błędnego założenia, że jak pojazd nie jest użytkowany to nie muszą wykupywać polis OC, tym samym narażają się na wysokie kary.

 OC dla wybranych grup zawodowych

Jak się okazuje, nie tylko kierowcy są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC, ale również lekarze i dentyści. Ustawa objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem OC lekarzy i dentystów weszła w życie w 2010 roku. Wielu lekarzy i dentystów nadal nie wie jakie obowiązują w tym względzie przepisy i na jakich zasadach ustawa ta funkcjonuje. Na przykład czy obowiązkowe ubezpieczenie OC powinni wykupić wszyscy lekarze, czy tylko ci kontraktowi lub prowadzący własne praktyki lekarskie. Stąd zaleca się, aby każdy zainteresowany dokładnie zapoznał się z ustawą.

OC jak ochrona podczas wakacji

Warto ubezpieczenie OC wykupić nawet, jeżeli w konkretnych sytuacjach nie jest obowiązkowe. Na przykład przy wyjazdach zagranicznych, kiedy wynikają sytuacje, gdy za daną szkodę trzeba zapłacić. Często są to niemałe kwoty, na przykład za uszkodzony sprzęt sportowy lub też za szkody poczynione przez dzieci. Dlatego najlepiej wyjeżdżając na wczasy zagraniczne dobrze jest mieć wykupione ubezpieczenie OC, które będzie chronić nasze finanse. Warto wyjeżdżając na wakacje dopytać o szczegóły w firmach ubezpieczeniowych.

Renata Grochowska