Jak oszczędzać na czarną godzinę?

2014-08-01 15:09:47

Gdyby zaszła konieczność utrzymania się tylko z własnych oszczędności, to połowa naszych rodaków – według tego, co zadeklarowali - utrzymałaby się przez ponad miesiąc, a co dziesiąty Polak tylko przez tydzień. Jak więc oszczędzać na czarną godzinę?

Trudno jest zaoszczędzić znaczną sumę, w przypadku gdy dana rodzina nie ma z czego żyć. Pojawiają się opinie, że Polacy są oszczędnym narodem, co z jednej strony znajduje potwierdzenie, ale z drugiej kryzys sprawił, że również wiele polskich rodzin żyje na granicy ubóstwa. W czasie największego nasilenia kryzysu wiele osób straciło pracę i do dziś ma trudności ze znalezieniem nowej. Wprawdzie wskaźniki na rynku pracy idą w górę, ale zazwyczaj w okresie letnim, z uwagi na prace sezonowe. Nadal trudno jest znaleźć zatrudnienie, w tym momencie stopa bezrobocia przekracza 13 proc. Czy w takiej sytuacji należy się dziwić, że Polacy nie odkładają pieniędzy na czarną godzinę?

Jak zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wydatkami?

Poduszka finansowa to najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed przeciwnościami losu, a w razie utraty pracy można przetrwać najgorszy okres, korzystając z oszczędności, a nie z kredytów bankowych. Aby przetrwać największy kryzys finansowy, trzeba mieć odłożoną przynajmniej sześciokrotność miesięcznych wydatków. Dzięki temu można przetrwać ten okres w miarę spokojnie i bez stresu szukać nowej pracy. Dobrze jest też mieć do łatwy dostęp do zgromadzonych zasobów finansowych, ponieważ jeżeli są złożone na długoterminowych lokatach, to trudno będzie wycofać pieniądze bez utraty odsetek. Dlatego najlepiej oszczędzać pieniądze, odkładając je na konta oszczędnościowe – przynajmniej część z nich.

Co decyduje o dobrym wyborze konta oszczędnościowego?

Oferta kont oszczędnościowych jest dość bogata, a każdy bank ma inną propozycją dla klienta. Warto dobrze się zastanowić przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Ważne, aby zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, które oczywiście jest ważne, ale również na bezprowizyjne przelewy. Najwięcej ofert wiąże się z 1-2 wypłatami bez opłat na miesiąc. Pojawiają się również oferty, w których banki nie przewidują pobierania prowizji za przelewy, bez względu na ilość.

Warto też podkreślić, że przy wyborze najkorzystniejszego dla siebie konta, najlepiej sprawdzić aktualne rankingi rachunków oszczędnościowych.

Skąd wziąć pieniądze na oszczędności?

Dla wielu Polaków największym problemem jest znalezienie pieniędzy, które mogliby zaoszczędzić. Skąd zatem je wziąć? Na ten temat pojawiło się już wiele porad, a jedna z nich zaleca ograniczenie konsumpcji, wyprzedaż niepotrzebnych rzeczy lub znalezienie dodatkowej pracy. Ważne jest ograniczenie bieżących wydatków i przyjrzenie się swojemu budżetowi domowemu, a z pewnością zawsze znajdą się pozycje, które niekonieczne są potrzebne w codziennym życiu. Najlepiej, aby pieniądze odkładać do banku na oprocentowanych kontach oszczędnościowych, ponieważ nie tylko nie tracą na wartości, ale również zarabiają na siebie, w przeciwieństwie do tych, które trzymamy w przysłowiowej skarpecie.

Renata Grochowska