Ile kosztuje ubezpieczenie do kredytu?

2014-05-16 15:44:00

Ubezpieczenie kredytu to rozwiązanie coraz częściej proponowane przez banki kredytobiorcom. Czy taka opcja jest dla tych drugich opłacalna?

Kredytobiorca decydujący się na kredyt ponosi dużą odpowiedzialność. Nieważne, czy jest to kredyt gotówkowy, samochodowy czy mieszkaniowy - jego obowiązkiem jest terminowa spłata pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. Praktyka życiowa pokazuje jednak, że taka skuteczna spłata nie jest zawsze możliwa. W życiu przydarzają się różne zdarzenia losowe, które zwyczajnie uniemożliwiają spłatę należności w terminie. To właśnie dlatego coraz częstszym rozwiązaniem są ubezpieczenia kredytów. Istnieje wiele ofert kredytowych, gdzie takie ubezpieczenia są obowiązkowe.

Sprawdź też: Polisa do kredytu: kiedy ubezpieczyciel spłaci zadłużenie?

Polisa do kredytu ma na celu zabezpieczenie nas i banku przez groźbą naszej niewypłacalności. Najczęściej tego rodzaju ubezpieczenia działają one w ten sposób, że towarzystwo ubezpieczeniowe w razie wystąpienia określonej sytuacji (utrata pracy, trwałe problemy zdrowotne) spłaci za nas w ramach polisy określoną część lub całość kwoty kredytu pozostałej do spłaty.

Koszty tego typu rozwiązania są uzależnione od okresu spłaty kredytu, a także jego wysokości. Banki najczęściej oferują własne ubezpieczenia, które są konstruowane razem ze współpracującymi z nimi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Przy obliczaniu kwoty polisy brane są pod uwagę m.in. wyżej wspomniane parametry. W rzeczywistości koszty polisy ubezpieczeniowej bardzo rzadko przekraczają przedział 0,25 – 0,6 proc. wartości kredytu w stosunku rocznym. To, czy ocenimy ten procent jako wysoki lub niski, zależy od oferty na którą się zdecydowaliśmy. Wiadomo, że im wyższy kredyt, tym wyższe będzie takie ubezpieczenie, ale z drugiej strony im wyższy kredyt tym większe ryzyko, że wystąpią problemy z jego terminową spłatą. Mogą wystąpić takie sytuacje, w których stwierdzimy, że ubezpieczenie podnosi zbytnio koszty kredytu. W innych z kolei możemy stwierdzić, że jest rozwiązaniem fair i można się na nie zgodzić.

Ogólnie przy ocenie opłacalności ubezpieczenia do kredytu należy podchodzić bardzo indywidualnie i nie sposób wyrokować w sposób generalizujący. Klient samemu powinien zdecydować, czy jest gotów ponieść dodatkowe koszty w zamian za zwiększone bezpieczeństwo, czy ubezpieczenie kredytu jest dlań zbędnym wydatkiem, który nie pozwala kosztów realnie zminimalizować.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam