Dokumenty wymagane do ubezpieczenia majątkowego

2014-05-16 15:25:00

Osoba, która chciałaby wykupić polisę majątkową, musi przedstawić ubezpieczycielowi kilka istotnych dokumentów.

Ubezpieczenie majątkowe to bardzo dobry sposób na ochronę naszego mienia. Coraz więcej Polaków decyduje się na takie rozwiązanie. Co istotne, coraz więcej osób po prostu rozumie, że takie ubezpieczenie jest czymś rzeczywiście ważnym. Wiąże się to na pewno z tym, że polskie społeczeństwo się bogaci.

Przy zawieraniu umowy polisy majątkowej towarzystwo ubezpieczeniowe będzie od nas wymagać przedstawienia określonej liczby dokumentów. Zacznijmy od tych najbardziej podstawowych, czyli dowodu osobistego ubezpieczonego oraz dokumentów dotyczących ubezpieczanego mienia. Pierwszego z nich nie trzeba wyjaśniać. Drugi to zaś wszelkie istotne informacje na temat mienia. Mamy tu na myśli np. akt własności, wycenę rzeczoznawcy, prawo własności etc. Konieczność przedstawienia właśnie takich dokumentów wynika stąd, że towarzystwo ubezpieczeniowego musi posiadać dokładne informacje na temat mienia, którego będzie dotyczyć polisa. W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne na przykład przedstawienie wszystkich szczegółowych dokumentów. Jeśli na przykład zależy nam na ubezpieczeniu nieruchomości, to trzeba będzie skrupulatnie wobec firmy ubezpieczeniowej potwierdzić jej stan prawny. Do tego celu potrzebne mogą być takie dokumenty jak notarialny akt własności takiej nieruchomości, opinia rzeczoznawcy, faktury potwierdzające jej wartość lub wypis z rejestru gruntów (to w przypadku działki).

Jak widać, wymogi w tym zakresie nie są zbyt wygórowane, a zebrać niezbędne dokumenty można stosunkowo szybko. Ogólnie towarzystwa ubezpieczeniowe stają się coraz bardziej przyjazne klientom. To przejawia się w głównej mierze na polu mniej skomplikowanych procedur zawierania umów. W tej chwili regułą jest, że klient może zawrzeć umowę o polisę majątkową przynoszą mniejszą ilość dokumentacji. Trwa to również o wiele krócej. Jeśli planujemy wykup takiej polisy w najbliższej przyszłości, to dobrym pomysłem będzie zatelefonowanie do towarzystwa, które wybraliśmy z pytaniem, czy oprócz tych dokumentów podstawowych nie potrzebują czegoś dodatkowego. Taki prewencyjny krok oszczędzi nam dodatkowego biegania i pozwoli zawrzeć kontrakt szybko i bezboleśnie.

Emilia Kasińska