Co najistotniejsze w ubezpieczeniu majątkowym?

2014-07-21 15:15:55

Decydując się na ubezpieczenie majątkowe, warto poświęcić nieco uwagi na dobór tej właściwej polisy. Często bowiem kierując się samą jej ceną, pozbawiamy się możliwości zapewnienia sobie ochrony takiej, jaka rzeczywiście byłaby nam potrzebna.

Ubezpieczenie majątkowe to sposób na zagwarantowanie sobie poczucia bezpieczeństwa. Dzięki takiej polisie możemy ubezpieczyć nie tylko nieruchomości, ale i ruchomości. Zacznijmy od tych pierwszych. Polisy majątkowe pozwolą nam np. ubezpieczyć mieszkanie, dom, a nawet budynek gospodarczy czy garaż. Opcja z ruchomościami dotyczy konkretnych przedmiotów, np. drogich mebli lub sprzętu elektronicznego.

Na pytanie, co jest najważniejsze przy takim ubezpieczeniu, trudno wymienić jeden element. Na uwadze trzeba mieć za to kilka podstawowych składowych, których uwzględnienie ułatwi ocenę jakości proponowanej nam przez ubezpieczyciela polisy.

Bardzo ważny jest zakres ochrony. Z tym pojęciem w kontekście ubezpieczeń spotkamy się bardzo często. Zakres ochrony odnosi się do sytuacji, kiedy możemy liczyć na rekompensatę finansową ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. W niektórych ubezpieczeniach majątkowych taki zakres jest większy, a w innych mniejszy. Jako klient należy dokładnie zwrócić uwagę na to, na co właściwie możemy liczyć, kupując polisę. Z zakresem ochrony bezpośrednio związane są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli takie sytuacje, kiedy nie przysługuje nam rekompensata. Jeśli ubezpieczamy mieszkanie, to warto sprawdzić, czy możemy liczyć na rekompensatę, gdy zostanie ono zalane przez sąsiada lub gdy w wyniku wadliwej instalacji grzewczej czy zaprószenia ognia nasze mieszkanie strawi ogień.

W ubezpieczeniu majątkowym równie istotna jest jego formuła. Istnieją dwie opcje: formuła z wartością rzeczywistą i formuła z wartością odtworzeniową. Ta pierwsza polega na tym, że kupując polisę, możemy liczyć na rekompensatą o wartości rzeczywistej, czyli takiej, jaka jest odnotowana w momencie wystąpienia problemu. Krótko mówiąc, wartość rzeczywista uwzględnia amortyzację i zużycie towarów. W perspektywie ubezpieczenia majątkowego dużo korzystniejsza wydaje się formuła z wartością odtworzeniową. Wtedy to możemy liczyć na odszkodowanie, które pozwoli nam przywrócić dom do stanu sprzed wypadku.

Równie istotne przy ubezpieczeniu majątkowym są kwestie kosztów. Należy jednak pamiętać, że najtańsza polisa, to najczęściej polisa chroniąca mienie w najbardziej ograniczony sposób. Dlatego też zaleca się klientom w pierwszej kolejności zwracanie uwagi na zakres i formułę ochrony gwarantowanej w umowie.

Emilia Kasińska