Z pożyczką hipoteczną firma sfinansuje dowolny cel

2014-05-20 19:47:00

Większość kredytów bankowych oferowanych przedsiębiorcom wiąże się z celowym charakterem umów. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku pożyczek hipotecznych dla firm.

Choć w bankach znaleźć można wiele produktów dedykowanych firmom, to w wielu przypadkach wiążą się one z licznymi ograniczeniami, a także z wysokimi kosztami. Nawet teoretycznie najbardziej elastyczne kredyty obrotowe posiadają wady, przez które nie można przeznaczyć ich na dowolne cele. Dla wielu przedsiębiorców doskonałym wyjściem z tej nieco problematycznej sytuacji będą pożyczki hipoteczne.

Zaciągnięcie pożyczki hipotecznej przez firmę wiąże się z wieloma korzyściami, spośród których najbardziej istotny jest fakt, że mogą być one przeznaczone na zupełnie dowolny cel. Oznacza to, że pożyczka hipoteczna może pełnić rolę zarówno kredytu obrotowego, jak i inwestycyjnego. Tylko od przedsiębiorcy zależy, w jaki sposób wykorzysta otrzymane środki. Oczywiście samo otrzymanie tego typu wsparcia wiąże się ze spełnieniem określonych wymagań.

Jeśli decydujemy się na pożyczkę hipoteczną, przede wszystkim musimy posiadać nieruchomość, która będzie stanowiła dla banku zabezpieczenie. Sama nieruchomość będzie miała ogromny wpływ na wysokość przyznanego kredytu. Co więcej, należy liczyć się z faktem, ze bank nie pożyczy nam kwoty, która będzie odpowiadała równowartości nieruchomości. Zazwyczaj występuje w tej kwestii ograniczenie, przez które kwota kredytu nie może przekraczać około 70 proc. wartości nieruchomości. Kolejnym problemem mogą być procedury ustanawiania zabezpieczenia na hipotece danej nieruchomości. Te są długotrwałe i dość kosztowne. Dodatkową opłatą będzie tu między innymi ubezpieczenie pomostowe, nie wspominając już nawet kosztów wyceny nieruchomości.

Choć same procedury mogą wydawać się uciążliwe i zniechęcające, to w zamian otrzymujemy naprawdę doskonały produkt. Jego zaletą będzie nie tylko wspomniana dowolność w wykorzystywaniu otrzymanych środków, ale też niskie koszty i długi okres spłaty. W stosunku do innych rozwiązań kredytowych, pożyczka hipoteczna może być nawet kilkokrotnie tańsza. Wspomniane procedury sprawiają jednak, że takie rozwiązanie będzie opłacalne tylko w przypadku pożyczania większych kwot.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam