Firma też może negocjować warunki spłaty kredytów

2014-05-21 19:12:00

Podczas zaciągania kredytów najważniejszą kwestią z punktu widzenia wnioskodawcy jest otrzymanie jak najkorzystniejszych warunków. Nawet w przypadku firm można liczyć na dość istotne pole do negocjacji.

Kredyty są niezwykle częstym sposobem finansowania przez firmy różnego rodzaju zakupów czy działalności bieżącej. Spotykamy je w postaci kredytów obrotowych, inwestycyjnych czy nawet hipotecznych. Każdorazowo bank stawia przed nami warunki, które możemy sami przeanalizować i zdecydować się na najkorzystniejsze rozwiązanie. Zazwyczaj na tym poprzestajemy, zapominając, że przy odrobinie wysiłku możemy uzyskać jeszcze korzystniejsze warunki. Kluczem do sukcesu są negocjacje.

Kredyty dla firm obwarowane są często wieloma dodatkowymi kosztami. Zdarza się, że już samo rozpatrzenie wniosku to konieczność uiszczenia opłaty. Następnie dochodzi do tego prowizja, a także marża. Ostatecznie koszt całego kredytu okazuje się być dość wysoki. Z pewnością bank nie będzie skory do zaproponowania nam najkorzystniejszych z możliwych warunków, jeśli spełnione nie zostaną dwa decydujące czynniki.

Pierwszym z nich jest kondycja finansowa firmy. Jeśli w ostatnich kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu miesiącach borykaliśmy się z istotnymi problemami finansowymi, to liczenie na bardzo korzystne warunki spłaty raczej nie ma sensu. Jeśli jednak firma prosperuje dobrze i może pochwalić się zyskami, to nasze szanse znacznie wzrastają. Tu jednak pojawia się drugi czynnik, czyli negocjacje. Z pewnością, jeśli sami nie zaczniemy naciskać na bank w celu uatrakcyjnienia parametrów kredytu, to przedstawiciel i doradca banku na pewno nie będzie na siłę starał się zaproponować nam korzystniejsze warunki od tych, które przecież i tak już zaakceptowaliśmy.

W przypadku, gdy mamy pewność, że nasza firma będzie w stanie wywiązać się ze spłaty zadłużenia, a wszelkie dokumenty tylko to potwierdzają, z pewnością warto negocjować i starać się zyskać jak najwięcej. Kolejną, istotną kartą przetargową mogą być zabezpieczenia kredytu. Każde zmniejszenie ryzyka spłaty kredytu będzie dla banku argumentem do obniżenia np. marży lub w niektórych przypadkach nawet zniesienia prowizji. Ostateczne korzyści finansowe mogą być więc bardzo duże, dlatego nie warto odpuszczać kwestii negocjacji.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam