Uważaj na koszty kredytów obrotowych dla firm

2014-05-15 08:17:00

Kredyty obrotowe są niezwykle interesującym rozwiązaniem dla firm, gdyż mogą finansować bardzo szeroki zakres działalności, a także oferować elastyczne warunki spłaty. Niejednokrotnie wiąże się to jednak z wieloma dodatkowymi kosztami.

Oferta banków w kwestii kredytów obrotowych jest naprawdę szeroka i różnorodna, dzięki czemu przedsiębiorca może zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze dla profilu jego działalności. Banki proponują bowiem nie tylko różne przeznaczenie kredytów obrotowych, ale też mocno elastyczne warunki spłaty.

W niektórych przypadkach kredyty obrotowe będą wręcz odpowiednikiem kredytów gotówkowych dla osób prywatnych i będzie można przeznaczyć je na dowolny cel. Innym razem przyjmą formę kredytu na rachunku bankowych, a to upodobni je do tradycyjnego debetu na koncie. Zdarza się też, że będą traktowane jako kredyty celowe, a wtedy będziemy zmuszeni liczyć się z koniecznością jasnego określenia, na jakie cele zostaną przeznaczone otrzymane pieniądze. Jeśli natomiast chodzi o warunki spłaty, to możemy liczyć na raty miesięczne, kwartalne, a także na wspomniany już debet, który daje dużą dowolność w kwestii spłaty. Wszystko to pokazuje, jak korzystnym rozwiązaniem może być kredyt obrotowy. To jednak skłania do myślenia, gdyż zazwyczaj za taki komfort trzeba zapłacić. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Warunki udzielenia kredytu obrotowego są zazwyczaj ustalane indywidualnie i opierają się w dużej mierze na kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Samo rozpatrzenie wniosku wiąże się często z koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty z tego tytułu. Oczywiście, jeśli odpowiedź będzie negatywna, kwota ta nie zostanie nam zwrócona. Jeśli jednak bank przychyli się do naszej prośby, wtedy będziemy zmuszeni wnieść kolejną opłatę z tytułu prowizji za udzielenie kredytu.

Pomijając koszty odsetkowe, które jednak mogą znacznie różnić się między sobą w zależności od rodzaju kredytu i banku, w trakcie obsługi naszej firmy przez bank mogą wystąpić kolejne opłaty. Część instytucji bankowych wymaga bowiem otwarcia rachunku bankowego, a ten również może generować kolejne koszty. Pozostaje jeszcze kwestia prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu. Jej wysokość jest z góry ustalana przez banki i może sięgać nawet 2 proc. Zanim zdecydujemy się na określoną ofertą musimy być więc bardzo świadomi swoich potrzeb i możliwości.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam