Masz firmę? Weź tani kredyt technologiczny

2014-07-21 10:12:40

Rozwijanie firmy to priorytet każdego przedsiębiorcy. Aby to osiągnąć, warto postawić na bankowe finansowanie. Kredytodawcy prześcigają się w tworzeniu ofert coraz lepiej dostosowanych do potrzeb różnego typu firm, a jednym z nowych produktów jest kredyt technologiczny.

Kredyt technologiczny to produkt finansowy skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Takie kredyty przyznawane są w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Kredyty tego typu są przyznawane przez banki mające podpisane umowy o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wyróżnikiem tej formy kredytowania, który również decyduje o wyjątkowości kredytu technologicznego jest fakt, że środki pozyskane z niego przedsiębiorca może wydać tylko na zakup lub wdrożenie technologii, którą stosuje się na świecie nie więcej niż pięć lat. Oczywiście celem ostatecznym wykorzystania takiej technologii jest zwiększenie produktywności, innowacyjności i - co za tym idzie - konkurencyjności firmy.

Jak dużo środków może otrzymać przedsiębiorca, jeśli zainteresuje się kredytem technologicznym? Maksymalny pułap to 75 proc. wartości inwestycji. Resztę kwoty przedsiębiorca dostarcza w postaci wkładu własnego lub może też wykorzystać jakąś inną formę kredytowania do tego celu. Należy pamiętać, że kwota całego kredytu nie może być wyższa niż 2 miliony euro.

Z perspektywy przedsiębiorcy kluczowe jest to, co można dokładnie kupić przy pomocy kredytu technologicznego. Lista jest całkiem długa i zawiera m.in. takie kategorie jak zakup budynku lub budowli, zakup gruntów, zakup środków trwałych, a także pokrycie kosztów związanych z dzierżawą lub najmem budynków lub gruntów, zakup licencji, patentów i wiedzy technicznej.

Co ciekawe, przy okazji zaciągnięcia kredytu technologicznego przedsiębiorcy mogą liczyć również na premię technologiczną. Jest ona przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego i ma służyć pokryciu części rat kredytu technologicznego. Maksymalnie taka premia może osiągnąć wartość 4 mln zł.

Kredyt technologiczny to interesująca propozycja dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jego największym atutem jest wysokość dofinansowania, która wynosić może aż 75 proc. To na pewno zachęci wielu przedsiębiorców nieposiadających własnego kapitału, ale mających ambitne plany. Zainteresowane firmy powinny się czym prędzej skierować do banków, gdyż czas trwania programu Innowacyjna Gospodarka powoli dobiega końca.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam