Zalety kredytów obrotowych dla firm

2014-05-20 19:08:00

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej. Rozwiązaniem tych problemów może być kredyt obrotowy.

Kredyt obrotowy jest coraz popularniejszą formą finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw. Posiada on mnóstwo zalet, które sprawiają, że firma może zachować płynność finansową i skupić się na meritum swojej działalności. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że nawet dobrze prosperujące przedsiębiorstwo może mieć problem z zachowaniem płynności finansowej. Osiągane zyski na nic się zdają, gdy mamy do czynienia z nierzetelnymi kontrahentami i klientami, którzy spóźniają się z dokonywaniem płatności. Kredyt obrotowy doskonale sprawdzi się w takich sytuacjach.

Pierwszą i być może najważniejszą zaletą kredytów obrotowych jest ich przeznaczenie. Jako kredyty na działalność bieżącą mogą posłużyć zarówno do uregulowania składek i rozliczeń z Urzędem Skarbowym, jak i do wypłaty wynagrodzeń pracownikom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z przyznanych na ten cel środków zakupić niezbędne dla funkcjonowania firmy towar. Spośród wszelkich dostępnych na rynku kredytów dla firm, to właśnie kredyt obrotowy daje największe możliwości. Zakres jego przeznaczenia będzie jednak zależał też od decyzji banku, gdyż może się wydarzyć, że już na wstępie będziemy musieli zadeklarować, na co zostaną przeznaczone pożyczone środki. Obecnie takie postępowanie jest jednak rzadkością.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy równie ważne są też warunki spłaty. W większości przypadków klient ma możliwość negocjacji i dość swobodnego wyboru terminów spłaty. Te mogą zostać podzielone na raty, np. miesięczne lub kwartalne. Możliwa jest również jednorazowa spłata całej kwoty kredytu tuż po zakończeniu okresu kredytowania. Ten w razie konieczności może zostać wydłużony. Co więcej, jeśli bank nie będzie odnotowywał problemów ze spłatą poprzedniego kredytu obrotowego, możemy się spodziewać, że zaoferowany nam zostanie kolejny tego typu kredyt, jednak na znacznie korzystniejszych warunkach.

Zaletą kredytów obrotowych dla firm jest duża elastyczność w ich spłacie i szerokie możliwości wykorzystania przyznanych środków. Podczas procedury weryfikacji zdolności kredytowej i przyznawania wsparcia finansowego przedsiębiorcy mają też spore możliwości negocjacyjne, które z pewnością warto przekuć na korzystniejsze warunki spłaty. Nie dziwi więc, że kredyt obrotowy jest tak często wybierany przez klientów firmowych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam