Dokąd po kredyt długoterminowy dla małej firmy?

2014-05-20 09:38:00

Choć firmy chętnie korzystają z rozwiązań kredytowych, to nie każde małe przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na spłatę wysokich rat. Rozwiązaniem są kredyty długoterminowe.

Kredyt bankowy może stanowić istotne wsparcie podczas prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż pomaga nie tylko zachować płynność finansową, ale jest też doskonałą metodą na przeprowadzenie inwestycji mających na celu dalszy rozwój firmy. Niestety, dla małych przedsiębiorstw sprostanie wymaganiom banku może być trudne, szczególnie jeśli zależy im na wysokich kwotach. W takiej sytuacji marzeniem jest niskie oprocentowanie i długi okres spłaty kredytu. Rozwiązaniem problemu może być kredyt hipoteczny lub pożyczka hipoteczna.

Kredyt hipoteczny może być zawierany na okres do 35 lat, dzięki czemu zdecydowana większość nawet małych firm może poradzić sobie z jego spłatą. Pieniądze uzyskane w ramach kredytu hipotecznego muszą być jednak wykorzystane zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli muszą sfinansować zakup lub budowę nieruchomości, która też stanie się zabezpieczeniem tegoż kredytu. Jeśli właśnie na taki cel potrzebujemy gotówki, to jest to najlepsze dostępne na rynku usług bankowych rozwiązanie.

Często zdarza się jednak, że firma potrzebuje pieniędzy, które chce przeznaczyć na różnorodne cele. Może to być zakup dodatkowego samochodu, wyposażenie biura firmy, spłatę zadłużenia itp. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się pożyczka hipoteczna. Środki uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel, a dodatkowym atutem jest z pewnością niezwykle długi okres spłaty, podobny jak w przypadku standardowych kredytów hipotecznych. Dzięki temu możemy liczyć na niskie miesięczne raty i mniejsze obciążenie budżetu firmy.

Oczywiście skorzystanie z powyższych rozwiązań oznacza konieczność posiadania własnej nieruchomości, co nie zawsze może być spełnione. Na dłuższy okres spłaty mogą liczyć także klienci ubiegający się o kredyty inwestycyjne, choć w tym przypadku szczegóły dotyczące warunków spłaty zależą od indywidualnych negocjacji z bankiem i atrakcyjności samej inwestycji.

Renata Grochowska