Koszty kredytów dla firm pod lupą

2014-05-16 16:20:00

Z kredytów bankowych korzysta wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą, choć koszty różnego rodzaju pożyczek dla firm potrafią przysporzyć niejednego przedsiębiorcę o ból głowy.

Wielu przedsiębiorców znajdowało się w sytuacji, gdy jedyną szansą na zachowanie płynności finansowej lub rozwój przedsiębiorstwa był kredyt. Odmian kredytów jest wiele, a najpopularniejsze z nich to kredyty obrotowe, inwestycyjne i hipoteczne. W przypadku firm warunki, jakie zaoferuje bank, mogą bardzo różnić się między sobą, a nierzadko trafimy też na dodatkowe koszty, które czasami wydają się być zbędne.

Bardzo popularny kredyt obrotowy służący do pokrycia kosztów związanych z działalnością bieżącą przedsiębiorstwo to rozwiązanie posiadające wiele zalet, ale też kilka wad. Wśród tych drugich z pewnością należy wymienić koszty. Te mogą pojawić się już na samym wstępie, czyli podczas składania wniosku. Ciągle istnieją banki, które za jego rozpatrzenia zażądają opłaty, a ta zwykle sięga około 0,5 punktu procentowego od wartości wnioskowanej kwoty. W przypadku ubiegania się o kwotę 100 tysięcy złotych będziemy więc za samo rozpatrzenie wniosku zapłacić 500 zł. Co więcej, jeśli bank zaakceptuje nasz wniosek, prawdopodobnie konieczne będzie uiszczenie kolejnej opłaty prowizyjnej - za udzielenie kredytu - a ta może sięgać nawet 5 proc. i więcej. Tego typu prowizje spotkamy prawdopodobnie przy każdym rodzaju kredytu, choć zdarza się też, że kosztu takiego można uniknąć. W przypadku kredytów obrotowych musimy też liczyć się z prowizją od niewykorzystanej kwoty kredytu.

Kolejna kwestia to dodatkowe produkty bankowe. Wśród nich najczęściej wymienia się konta firmowe czy ubezpieczenia, które należy nabyć, by móc skorzystać z oferty kredytowej. Wprawdzie w zamian za skorzystanie z nich można liczyć na nieco atrakcyjniejsze warunki spłaty, jednak nie da się ukryć, że same w sobie stanowią dodatkowy koszt.

Osobno należy potraktować także kredyty i pożyczki hipoteczne. Są to bardzo popularne formy finansowania różnych przedsięwzięć, jednak ilość formalności z nimi związanych, a także dodatkowych kosztów dla wielu osób jest odstraszająca. Poza tradycyjnymi opłatami, które już wymieniliśmy, kredyty hipoteczne będą wiązały się z koniecznością wyceny nieruchomości i oczekiwania na wpis do hipoteki. Okres oczekiwania to dodatkowe ubezpieczenie pomostowe lub po prostu zwiększone na pewien czas oprocentowanie.

Na szczęście wiele z dodatkowych kosztów, a także marżę, można przynajmniej częściowo zmniejszyć. Rozwiązanie jest w tym przypadku proste – negocjacje z bankiem połączone z dobrymi wynikami finansowymi firmy.

Emilia Kasińska