Dopasuj kredyt inwestycyjny do potrzeb firmy

2014-06-05 17:50:00

Odpowiedni kredyt inwestycyjny to tani sposób na zdobycie dodatkowych funduszy dla każdej firmy. Jak jednak go dopasować?

Dopasowanie kredytu inwestycyjnego pod kątem potrzeb konkretnej firmy to dość spore wyzwanie. Nie jest ono wcale tak łatwe, jak początkowo mogłoby się wydawać, biorąc pod uwagę multum ofert na rynku. W pierwszym rzędzie firma musi wziąć pod uwagę to, po co dokładnie bierze kredyt inwestycyjny. W zależności od tego, czy zależy jej na pracach modernizacyjnych, rozbudowie czy zakupie maszyn, będzie poszukiwać zupełnie innego produktu. Co istotne, banki częstokroć na tym polu wprowadzają pewne rozróżnienia, więc może się na przykład okazać, że wzięcie kredytu inwestycyjnego w banku A na zakup maszyn jest korzystniejsze niż w banku B, ale już kredyt inwestycyjny na rozbudowę lepiej wziąć w banku B.

Przed wzięciem kredytu inwestycyjnego firma musi oszacować koszty planowanej inwestycji. Potrzebne jest także dokładne określenie jej warunków i terminu realizacji. Oczywiście w przypadku zakupów nie jest to takim problemem, ale już przy modernizacjach czy budowach wymaga nieco pracy. Koszty inwestycji mają znaczenie także w kontekście okresu spłaty kredytu. Możemy na przykład zdecydować się na większe raty, ale tym samym będziemy spłacać kredyt o wiele krócej. Jeśli zaś zdecydujemy się na mniejsze raty, to okres spłaty się wydłuży.

To, jaki kredyt inwestycyjny uda nam się uzyskać, zależy przede wszystkim od sytuacji finansowej firmy. Działa to na podobnej zasadzie jak w przypadku kredytów konsumenckich. W przypadku konsumentów banki oceniają ich zdolność kredytową. W kontekście kredytów inwestycyjnych bank ocenia zdolność kredytową firmy. W tym procesie uwzględnianych jest wiele czynników, takich jak choćby wyniki finansowe przedsiębiorstwa z ostatnich lat oraz planowany rozwój.

Dopasowanie kredytu może być także ograniczone ze względu na pole działalności przedsiębiorstwa. W niektórych branżach uzyskanie kredytu inwestycyjnego może być łatwiejsze niż w innych. Bierze się to stąd, że banki oceniają przyszłe możliwości rozwoju firmy. Ma to bezpośredni związek z faktem, że kredyty inwestycyjne to najczęściej kredyty z dłuższym terminem spłaty.

Podsumowując, wybranie właściwego kredytu inwestycyjnego to zadanie, które wymaga trochę zastanowienia. Istotne jest przy tym uwzględnienie ograniczeń, które mogą nas spotkać po drodze. Przy bogactwie ofert na rynku polskim na pewno jednak uda nam się odnaleźć idealną opcję dla naszej firmy.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam